Liturgia Słowa

Ewangelia (Mt 20, 1-16a)

Przypowieść o robotnikach w winnicy

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Jezus opowiedział swoim uczniom następującą przypowieść:

«Królestwo niebieskie podobne jest do gospodarza, który wyszedł wczesnym rankiem, aby nająć robotników do swej winnicy. Umówił się z robotnikami o denara za dzień i posłał ich do winnicy.

Gdy wyszedł około godziny trzeciej, zobaczył innych, stojących na rynku bezczynnie, i rzekł do nich: „Idźcie i wy do mojej winnicy, a co będzie słuszne, dam wam”. Oni poszli. Wyszedłszy ponownie około godziny szóstej i dziewiątej, tak samo uczynił.

Gdy wyszedł około godziny jedenastej, spotkał innych stojących i zapytał ich: „Czemu tu stoicie cały dzień bezczynnie?” Odpowiedzieli mu: „Bo nas nikt nie najął”. Rzekł im: „Idźcie i wy do winnicy”.

A gdy nadszedł wieczór, rzekł właściciel winnicy do swego rządcy: „Zwołaj robotników i wypłać im należność, począwszy od ostatnich aż do pierwszych”. Przyszli najęci około jedenastej godziny i otrzymali po denarze. Gdy więc przyszli pierwsi, myśleli, że więcej dostaną; lecz i oni otrzymali po denarze.

Wziąwszy go, szemrali przeciw gospodarzowi, mówiąc: „Ci ostatni jedną godzinę pracowali, a zrównałeś ich z nami, którzy znosiliśmy ciężar dnia i spiekotę”. Na to odrzekł jednemu z nich: „Przyjacielu, nie czynię ci krzywdy; czyż nie o denara umówiłeś się ze mną? Weź, co twoje, i odejdź. Chcę też i temu ostatniemu dać tak samo jak tobie. Czy mi nie wolno uczynić ze swoim, co chcę? Czy na to złym okiem patrzysz, że ja jestem dobry?” Tak ostatni będą pierwszymi, a pierwsi ostatnimi».

Przeczytaj pełną Liturgię Słowa

NIEDZIELA ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO – 28.05.2023

  • W tym tygodniu w liturgii: w poniedziałek NMP Matki Kościoła.  Msze św. będą o : 7.00, 8.30, 10.00, 18.00 i 19.30.  Nabożeństwo majowe po mszy św. wieczornej.
  • W środę  Święto Nawiedzenia NMP.  W czwartek święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana i pierwsze Nabożeństwo czerwcowe. Nabożeństwa czerwcowe będą w niedziele o 17.00, a w tygodniu po mszy św. wieczornej.
  • W I piątek spowiedź 6.30 – 7.30, oraz 16.00 – 18.00. Dodatkowa msza św. dla dzieci o 16.30. W tym dniu od 9.00 odwiedzimy chorych z os. Spółdzielczego.
  •  W I sobotę zmiana tajemnic różańca po mszy św. z godz. 8.00. Od 9.00 odwiedziny chorych. Prosimy zgłosić chorych w kancelarii lub zakrystii. W pierwszy piątek i sobotę kancelaria jest nieczynna.
  • Dnia 08.06. przypada Uroczystość Bożego Ciała. Procesja odbędzie się wokół os. Uroczego. Szczegóły w przyszła niedzielę. Zapraszamy chętnych do przygotowania ołtarzy z poszczególnych osiedli na spotkanie w najbliższa środę po Nowennie w kościele. Ołtarze będą w tych samych miejscach. Ofiary na kwiaty do ołtarzy na Boże Ciało można składać w przedsionku kościoła.
  • W przyszłą niedzielę na mszy św. o 11.30 ks. Proboszcz i ks. Zbigniew odprawią mszę św. dziękczynną za 40 i 25 lat posługi kapłańskiej. Prosimy o modlitwę w ich intencji. Po mszy św. z godz. 19.30 Uwielbienie prowadzi Wspólnota Nowe serce.
  • Czytajmy prasę katolicką.
  •  Dziś kwesta przed kościołem na Hospicjum domowe dla dzieci Alma spei .