Liturgia Słowa

Ewangelia (Mt 20, 1-16a)

Przypowieść o robotnikach w winnicy

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Jezus opowiedział swoim uczniom następującą przypowieść:

«Królestwo niebieskie podobne jest do gospodarza, który wyszedł wczesnym rankiem, aby nająć robotników do swej winnicy. Umówił się z robotnikami o denara za dzień i posłał ich do winnicy.

Gdy wyszedł około godziny trzeciej, zobaczył innych, stojących na rynku bezczynnie, i rzekł do nich: „Idźcie i wy do mojej winnicy, a co będzie słuszne, dam wam”. Oni poszli. Wyszedłszy ponownie około godziny szóstej i dziewiątej, tak samo uczynił.

Gdy wyszedł około godziny jedenastej, spotkał innych stojących i zapytał ich: „Czemu tu stoicie cały dzień bezczynnie?” Odpowiedzieli mu: „Bo nas nikt nie najął”. Rzekł im: „Idźcie i wy do winnicy”.

A gdy nadszedł wieczór, rzekł właściciel winnicy do swego rządcy: „Zwołaj robotników i wypłać im należność, począwszy od ostatnich aż do pierwszych”. Przyszli najęci około jedenastej godziny i otrzymali po denarze. Gdy więc przyszli pierwsi, myśleli, że więcej dostaną; lecz i oni otrzymali po denarze.

Wziąwszy go, szemrali przeciw gospodarzowi, mówiąc: „Ci ostatni jedną godzinę pracowali, a zrównałeś ich z nami, którzy znosiliśmy ciężar dnia i spiekotę”. Na to odrzekł jednemu z nich: „Przyjacielu, nie czynię ci krzywdy; czyż nie o denara umówiłeś się ze mną? Weź, co twoje, i odejdź. Chcę też i temu ostatniemu dać tak samo jak tobie. Czy mi nie wolno uczynić ze swoim, co chcę? Czy na to złym okiem patrzysz, że ja jestem dobry?” Tak ostatni będą pierwszymi, a pierwsi ostatnimi».

Przeczytaj pełną Liturgię Słowa

Bractwo Żywego Różańca

„Różaniec jest modlitwą człowieka za człowieka; jest modlitwą ludzkiej solidarności, modlitwą wspólnoty odkupionych, która odbija w sobie ducha i intencje pierwszej z odkupionych, Maryi, Matki i obrazu Kościoła, jest modlitwą za wszystkich ludzi świata …”

Jan Paweł II

ODROBINĘ HISTORII

Stowarzyszenie Żywego Różańca zostało założone przez Paulinę Jancod w Lyonie w roku 1826. Zaczęła ona organizować grupy złożone z 15 osób, stosownie do liczby tajemnic różańcowych, w których poszczególni członkowie odmawiali codziennie po jednej tajemnicy różańca. W ten sposób grupa, nazywana potocznie Różą Różańcową, każdego dnia odmawiała cały różaniec.  Działania Pauliny Jancod poparło wielu biskupów, a grupy Stowarzyszenia powstawały w całej Europie. Jan Paweł II ogłaszając Rok Różańca i wprowadzając Tajemnice Światła niejako rozszerzył grupy do dwudziestu osób.

RÓŻE RÓŻAŃCOWE W NASZEJ PARAFII

Bractwo Żywego Różańca działa w naszej parafii od 2001 roku. Obecnie, liczy sobie 13 Róż:

  • Różę Matki Boskiej Anielskiej
  • Różę Matki Boskiej Fatimskiej
  • Różę Najświętszego Serca Pana Jezusa
  • Różę Matki Boskiej Ludźmierskiej
  • Różę Św. Maksymiliana Kolbe
  • Różę Niepokalanego Poczęcia
  • Różę Matki Boskiej Nieustającej Pomocy
  • Różę Bł. Jana Benzyma
  • Różę Dzieciątka Jezus
  • Różę Św. Siostry Faustyny
  • Różę Matki Boskiej Pocieszenia
  • Różę Ojca Pio
  • Różę Matki Boskiej Częstochowskiej

Członkowie Bractwa Żywego Różańca troszczą się o sprawy Parafii duchowo i materialnie. Odmawiają modlitwy w ważnych dla Parafii intencjach, służą także pomocą w trakcie ważnych wydarzeń.

Spotkania: W każdą sobotę o godz. 7:30 jedna z grup odmawia różaniec w kościele parafialnym. Spotkania całego Bractwa odbywają się w każdą pierwszą sobotę miesiąca, na Mszy świętej o godz. 8.00, po której następuje zmiana tajemnic różańca.

Opiekun Wspólnoty: Ksiądz proboszcz Stanisław Puzyniak