Liturgia Słowa

Ewangelia (J 11, 45-57)

Jezus umrze, aby zgromadzić rozproszone dzieci Boże

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Wielu spośród Żydów przybyłych do Marii, ujrzawszy to, czego Jezus dokonał, uwierzyło w Niego. Niektórzy z nich udali się do faryzeuszów i donieśli im, co Jezus uczynił.

Arcykapłani więc i faryzeusze zwołali Sanhedryn i rzekli: «Cóż zrobimy wobec tego, że ten człowiek czyni wiele znaków? Jeżeli Go tak pozostawimy, to wszyscy uwierzą w Niego, a przyjdą Rzymianie i zniszczą nasze miejsce święte i nasz naród». Wówczas jeden z nich, Kajfasz, który w owym roku był najwyższym kapłanem, rzekł do nich: «Wy nic nie rozumiecie i nie bierzecie tego pod rozwagę, że lepiej jest dla was, aby jeden człowiek umarł za lud, niżby miał zginąć cały naród».

Tego jednak nie powiedział sam od siebie, ale jako najwyższy kapłan w owym roku wypowiedział proroctwo, że Jezus ma umrzeć za naród, i nie tylko za naród, ale także po to, by rozproszone dzieci Boże zgromadzić w jedno. Tego więc dnia postanowili Go zabić.

Odtąd Jezus już nie występował otwarcie wśród Żydów, tylko odszedł stamtąd do krainy w pobliżu pustyni, do miasta zwanego Efraim, i tam przebywał ze swymi uczniami.

A była blisko Pascha żydowska. Wielu przed Paschą udawało się z tej okolicy do Jerozolimy, aby się oczyścić. Oni więc szukali Jezusa i gdy stanęli w świątyni, mówili jeden do drugiego: «Jak wam się zdaje? Czyżby nie miał przyjść na święto?»

Arcykapłani zaś i faryzeusze wydali polecenie, aby każdy, ktokolwiek będzie wiedział o miejscu Jego pobytu, doniósł o tym, by można było Go pojmać.

Przeczytaj pełną Liturgię Słowa

Bractwo Żywego Różańca

„Różaniec jest modlitwą człowieka za człowieka; jest modlitwą ludzkiej solidarności, modlitwą wspólnoty odkupionych, która odbija w sobie ducha i intencje pierwszej z odkupionych, Maryi, Matki i obrazu Kościoła, jest modlitwą za wszystkich ludzi świata …”

Jan Paweł II

ODROBINĘ HISTORII

Stowarzyszenie Żywego Różańca zostało założone przez Paulinę Jancod w Lyonie w roku 1826. Zaczęła ona organizować grupy złożone z 15 osób, stosownie do liczby tajemnic różańcowych, w których poszczególni członkowie odmawiali codziennie po jednej tajemnicy różańca. W ten sposób grupa, nazywana potocznie Różą Różańcową, każdego dnia odmawiała cały różaniec.  Działania Pauliny Jancod poparło wielu biskupów, a grupy Stowarzyszenia powstawały w całej Europie. Jan Paweł II ogłaszając Rok Różańca i wprowadzając Tajemnice Światła niejako rozszerzył grupy do dwudziestu osób.

RÓŻE RÓŻAŃCOWE W NASZEJ PARAFII

Bractwo Żywego Różańca działa w naszej parafii od 2001 roku. Obecnie, liczy sobie 13 Róż:

  • Różę Matki Boskiej Anielskiej
  • Różę Matki Boskiej Fatimskiej
  • Różę Najświętszego Serca Pana Jezusa
  • Różę Matki Boskiej Ludźmierskiej
  • Różę Św. Maksymiliana Kolbe
  • Różę Niepokalanego Poczęcia
  • Różę Matki Boskiej Nieustającej Pomocy
  • Różę Bł. Jana Benzyma
  • Różę Dzieciątka Jezus
  • Różę Św. Siostry Faustyny
  • Różę Matki Boskiej Pocieszenia
  • Różę Ojca Pio
  • Różę Matki Boskiej Częstochowskiej

Członkowie Bractwa Żywego Różańca troszczą się o sprawy Parafii duchowo i materialnie. Odmawiają modlitwy w ważnych dla Parafii intencjach, służą także pomocą w trakcie ważnych wydarzeń.

Spotkania: W każdą sobotę o godz. 7:30 jedna z grup odmawia różaniec w kościele parafialnym. Spotkania całego Bractwa odbywają się w każdą pierwszą sobotę miesiąca, na Mszy świętej o godz. 8.00, po której następuje zmiana tajemnic różańca.

Opiekun Wspólnoty: Ksiądz proboszcz Stanisław Puzyniak