Liturgia Słowa

Ewangelia (Mt 1, 16. 18-21. 24a)

Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Jakub był ojcem Józefa, męża Maryi, z której narodził się Jezus, zwany Chrystusem.

Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak.

Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego. Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie.

Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: «Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów».

Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański.

Ewangelia (Łk 2, 41-51a)

Ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Rodzice Jezusa chodzili co roku do Jeruzalem na Święto Paschy. Gdy miał lat dwanaście, udali się tam zwyczajem świątecznym. Kiedy wracali po skończonych uroczystościach, został młody Jezus w Jerozolimie, a tego nie zauważyli Jego Rodzice. Przypuszczając, że jest wśród pątników, uszli dzień drogi i szukali Go między krewnymi i znajomymi. Gdy Go nie znaleźli, wrócili do Jeruzalem, szukając Go.

Dopiero po trzech dniach odnaleźli Go w świątyni, gdzie siedział między nauczycielami, przysłuchiwał się im i zadawał pytania. Wszyscy zaś, którzy Go słuchali, byli zdumieni bystrością Jego umysłu i odpowiedziami.

Na ten widok zdziwili się bardzo, a Jego Matka rzekła do Niego: «Synu, czemu nam to uczyniłeś? Oto ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie».

Lecz On im odpowiedział: «Czemu Mnie szukaliście? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca?» Oni jednak nie zrozumieli tego, co im powiedział.

Potem poszedł z nimi i wrócił do Nazaretu; i był im poddany.

Przeczytaj pełną Liturgię Słowa

Bractwo Żywego Różańca

„Różaniec jest modlitwą człowieka za człowieka; jest modlitwą ludzkiej solidarności, modlitwą wspólnoty odkupionych, która odbija w sobie ducha i intencje pierwszej z odkupionych, Maryi, Matki i obrazu Kościoła, jest modlitwą za wszystkich ludzi świata …”

Jan Paweł II

ODROBINĘ HISTORII

Stowarzyszenie Żywego Różańca zostało założone przez Paulinę Jancod w Lyonie w roku 1826. Zaczęła ona organizować grupy złożone z 15 osób, stosownie do liczby tajemnic różańcowych, w których poszczególni członkowie odmawiali codziennie po jednej tajemnicy różańca. W ten sposób grupa, nazywana potocznie Różą Różańcową, każdego dnia odmawiała cały różaniec.  Działania Pauliny Jancod poparło wielu biskupów, a grupy Stowarzyszenia powstawały w całej Europie. Jan Paweł II ogłaszając Rok Różańca i wprowadzając Tajemnice Światła niejako rozszerzył grupy do dwudziestu osób.

RÓŻE RÓŻAŃCOWE W NASZEJ PARAFII

Bractwo Żywego Różańca działa w naszej parafii od 2001 roku. Obecnie, liczy sobie 13 Róż:

  • Różę Matki Boskiej Anielskiej
  • Różę Matki Boskiej Fatimskiej
  • Różę Najświętszego Serca Pana Jezusa
  • Różę Matki Boskiej Ludźmierskiej
  • Różę Św. Maksymiliana Kolbe
  • Różę Niepokalanego Poczęcia
  • Różę Matki Boskiej Nieustającej Pomocy
  • Różę Bł. Jana Benzyma
  • Różę Dzieciątka Jezus
  • Różę Św. Siostry Faustyny
  • Różę Matki Boskiej Pocieszenia
  • Różę Ojca Pio
  • Różę Matki Boskiej Częstochowskiej

Członkowie Bractwa Żywego Różańca troszczą się o sprawy Parafii duchowo i materialnie. Odmawiają modlitwy w ważnych dla Parafii intencjach, służą także pomocą w trakcie ważnych wydarzeń.

Spotkania: W każdą sobotę o godz. 7:30 jedna z grup odmawia różaniec w kościele parafialnym. Spotkania całego Bractwa odbywają się w każdą pierwszą sobotę miesiąca, na Mszy świętej o godz. 8.00, po której następuje zmiana tajemnic różańca.

Opiekun Wspólnoty: Ksiądz proboszcz Stanisław Puzyniak