Liturgia Słowa

Ewangelia (Łk 24, 13-35)

Poznali Chrystusa przy łamaniu chleba

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

W pierwszy dzień tygodnia dwaj uczniowie Jezusa byli w drodze do wsi, zwanej Emaus, oddalonej o sześćdziesiąt stadiów od Jeruzalem. Rozmawiali oni z sobą o tym wszystkim, co się wydarzyło. Gdy tak rozmawiali i rozprawiali z sobą, sam Jezus przybliżył się i szedł z nimi. Lecz oczy ich były jakby przesłonięte, tak że Go nie poznali.

On zaś ich zapytał: «Cóż to za rozmowy prowadzicie z sobą w drodze?» Zatrzymali się smutni. A jeden z nich, imieniem Kleofas, odpowiedział Mu: «Ty jesteś chyba jedynym z przebywających w Jerozolimie, który nie wie, co się tam w tych dniach stało».

Zapytał ich: «Cóż takiego?»

Odpowiedzieli Mu: «To, co się stało z Jezusem Nazarejczykiem, który był prorokiem potężnym w czynie i słowie wobec Boga i całego ludu; jak arcykapłani i nasi przywódcy wydali Go na śmierć i ukrzyżowali. A my spodziewaliśmy się, że On właśnie miał wyzwolić Izraela. Ale po tym wszystkim dziś już trzeci dzień, jak się to stało. Nadto, jeszcze niektóre z naszych kobiet przeraziły nas: były rano u grobu, a nie znalazłszy Jego ciała, wróciły i opowiedziały, że miały widzenie aniołów, którzy zapewniają, iż On żyje. Poszli niektórzy z naszych do grobu i zastali wszystko tak, jak kobiety opowiadały, ale Jego nie widzieli».

Na to On rzekł do nich: «O, nierozumni, jak nieskore są wasze serca do wierzenia we wszystko, co powiedzieli prorocy! Czyż Mesjasz nie miał tego cierpieć, aby wejść do swej chwały?» I zaczynając od Mojżesza, poprzez wszystkich proroków, wykładał im, co we wszystkich Pismach odnosiło się do Niego.

Tak przybliżyli się do wsi, do której zdążali, a On okazywał, jakby miał iść dalej. Lecz przymusili Go, mówiąc: «Zostań z nami, gdyż ma się ku wieczorowi i dzień się już nachylił». Wszedł więc, aby zostać wraz z nimi. Gdy zajął z nimi miejsce u stołu, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dawał im. Wtedy otworzyły się im oczy i poznali Go, lecz On zniknął im z oczu. I mówili między sobą: «Czy serce nie pałało w nas, kiedy rozmawiał z nami w drodze i Pisma nam wyjaśniał?»

W tej samej godzinie zabrali się i wrócili do Jeruzalem. Tam zastali zebranych Jedenastu, a z nimi innych, którzy im oznajmili: «Pan rzeczywiście zmartwychwstał i ukazał się Szymonowi». Oni również opowiadali, co ich spotkało w drodze i jak Go poznali przy łamaniu chleba.

Przeczytaj pełną Liturgię Słowa

II Niedziela po Narodzeniu Pańskim – 05.01.2025

  1. Dziś pierwsza niedziela miesiąca. Po każdej Mszy świętej adoracja Najświętszego Sakramentu.
  2. We wtorek zakończyliśmy Stary Rok. W parafii zostało ochrzczonych 25 dzieci, zmarło 113 osób. Do I Komunii świętej przystąpiło 47 dzieci, sakrament bierzmowania przyjęło 58 młodych ludzi. Pobłogosławiono 11 małżeństw, rozdano 53 tysiące Komunii świętej. W domach w I piątek i sobotę miesiąca odwiedzamy z sakramentami blisko 100 chorych.
  3. Jutro Uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli. Msze święte jak w każdą niedzielę. Po każdej Mszy świętej błogosławieństwo kredy i kadzidła. Poświęconą kredę i kadzidło można zabrać sobie do domów. Składając ofiary wspieramy dzieła misyjne archidiecezji.
  4. Trwają odwiedziny duszpasterskie – kolęda. Plan Kolędy umieszczony jest w gablocie parafialnej i jest także na stronie internetowej parafii. Prosimy o dotarcie do starszych i chorych sąsiadów, którzy może chcieliby przyjąć księdza, ale ciężko ich o tym poinformować.
  5. Zachęcamy do stworzenia kolejnych Róż Różańcowych. Informacje, w jaki sposób to należy uczynić, są wystawione pod obrazem Matki Bożej. Podejmijmy tę modlitwę, o którą prosi nas Matka Boża.
  6. Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły zaprasza wszystkich, którym zależy na dobru polskich uczniów na protest, który odbędzie się 12 stycznia 2025 r., w niedzielę, o godzinie 13.00 na Rynku Głównym w Krakowie (przy pomniku Adama Mickiewicza). Protest jest okazją, aby wyrazić sprzeciw wobec zmian w edukacji, które niszczą szkołę i mogą stać się narzędziem deprawacji moralnej dzieci i młodzieży. Hasło protestu: TAK dla edukacji! NIE dla deprawacji!
  7. Do nabycia prasa religijna: „Gość Niedzielny”, „Niedziela”.