Liturgia Słowa

Ewangelia (J 13, 21-33. 36-38)

Zapowiedź zdrady Judasza i zaparcia się Piotra

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

W czasie wieczerzy z uczniami Jezus wzruszył się do głębi i tak oświadczył: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeden z was Mnie wyda». Spoglądali uczniowie jeden na drugiego, niepewni, o kim mówi.

Jeden z Jego uczniów – ten, którego Jezus miłował – spoczywał na Jego piersi. Jemu to dał znak Szymon Piotr i rzekł do niego: «Kto to jest? O kim mówi?» Ten, oparłszy się zaraz na piersi Jezusa, rzekł do Niego: «Panie, któż to jest?»

Jezus odparł: «To ten, dla którego umoczę kawałek chleba i podam mu». Umoczywszy więc kawałek chleba, wziął i podał Judaszowi, synowi Szymona Iskarioty. A po spożyciu kawałka chleba wstąpił w niego Szatan.

Jezus zaś rzekł do niego: «Co masz uczynić, czyń prędzej! » Nikt jednak z biesiadników nie rozumiał, dlaczego mu to powiedział. Ponieważ Judasz miał pieczę nad trzosem, niektórzy sądzili, że Jezus powiedział do niego: «Zakup, czego nam potrzeba na święto», albo żeby dał coś ubogim. On więc po spożyciu kawałka chleba zaraz wyszedł. A była noc.

Po jego wyjściu rzekł Jezus: «Syn Człowieczy został teraz otoczony chwałą, a w Nim Bóg został chwałą otoczony. Jeżeli Bóg został w Nim otoczony chwałą, to i Bóg Go otoczy chwałą w sobie samym, i to zaraz Go chwałą otoczy.

Dzieci, jeszcze krótko jestem z wami. Będziecie Mnie szukać, ale – jak to Żydom powiedziałem, tak i teraz wam mówię – dokąd Ja idę, wy pójść nie możecie».

Rzekł do Niego Szymon Piotr: «Panie, dokąd idziesz?»

Odpowiedział Mu Jezus: «Dokąd Ja idę, ty teraz za Mną pójść nie możesz, ale później pójdziesz».

Powiedział Mu Piotr: «Panie, dlaczego teraz nie mogę pójść za Tobą? Życie moje oddam za Ciebie».

Odpowiedział Jezus: «Życie swoje oddasz za Mnie? Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Kogut nie zapieje, aż ty trzy razy się Mnie wyprzesz».

Przeczytaj pełną Liturgię Słowa

6. WIELKIEGO POSTU – 05.04.2020 NIEDZIELA PALMOWA

1. W związku z wprowadzonymi dla naszego zdrowia i życia ograniczeniami, tegoroczny Wielki Tydzień będzie miał wyjątkowy charakter. Bardzo prosimy o pozostanie w domach i uczestnictwo w liturgii Wielkiego Tygodnia za pośrednictwem mediów, a także o podjęcie w tych dniach szczególnie intensywnej modlitwy rodzinnej.

2. Dziś w Niedzielę Palmową odczytujemy Mękę Pańską i święcimy palmy na pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy.

3. NABOŻEŃSTWA TRIDUUM PASCHALNEGO ODBĘDĄ SIĘ BEZ UDZIAŁU WIERNYCH!

4. Wielki Czwartek –  to dzień ustanowienia Sakramentu Eucharystii i Sakramentu Kapłaństwa. W tym dniu jest tylko Msza Wieczerzy Pańskiej o godz.18.00 – bez udziału wiernych. Nie będzie adoracji Pana Jezusa w ciemnicy.

5. Wielki Piątek – dzień śmierci Pana Jezusa Chrystusa za zbawienie świata. O godz. 15.00 zachęcamy do odmówienia w domu Koronki do Miłosierdzia Bożego. Jest to początek Nowenny przed Świętem Miłosierdzia Bożego. W tym dniu obowiązuje Post Ścisły. Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18.00 – bez udziału wiernych. Nie będzie adoracji Pana Jezusa w Grobie.

6. Wielka Sobota –  zgodnie ze wskazaniami Episkopatu – nie będzie tradycyjnego poświęcenia pokarmów nawet indywidualnie. Zachęcamy do błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym. Tekst modlitwy jest na stronie diecezji. O godz. 18.00 Liturgia Wigilii Paschalnej – bez udziału wiernych.

7. W Niedzielę Zmartwychwstania – msze święte jak w każdą niedzielę. Udział wiernych w Eucharystii zgodnie
z aktualnie obowiązującymi przepisami państwowymi.

8. Spowiedź św. w Wielkim Tygodniu po zgłoszeniu ks. Dyżurnemu.

9. Są do zabrania palmy, baranki i stroiki wielkanocne. Ofiary można składać do puszki. Będą przeznaczone na utrzymanie parafii. Numer konta parafialnego jest na stronie internetowej parafii www.sercepanajezusa.pl

10. Przypominamy o dyspensie  odnośnie uczestnictwa we mszy św. Zachęcamy  wszystkich pozostających w domach do Komunii duchowej z Jezusem, który Umarł i Zmartwychwstał dla naszego zbawienia.

11. Papież powiedział: „Zaprośmy Jezusa do łodzi naszego życia. Powierzmy Mu nasze lęki,  aby On je pokonał. Podobnie jak uczniowie doświadczymy, że z Nim na pokładzie nie dojdzie do katastrofy”.

Niech Bóg wszystkim błogosławi!