Liturgia Słowa

Ewangelia (Mt 21, 33-43. 45-46)

Przypowieść o dzierżawcach winnicy

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Jezus powiedział do arcykapłanów i starszych ludu:

«Posłuchajcie innej przypowieści: Był pewien gospodarz, który założył winnicę. Otoczył ją murem, wykopał w niej tłocznię, zbudował wieżę, w końcu oddał ją w dzierżawę rolnikom i wyjechał.

Gdy nadszedł czas zbiorów, posłał swoje sługi do rolników, by odebrali plon jemu należny. Ale rolnicy chwycili jego sługi i jednego obili, drugiego zabili, trzeciego zaś ukamienowali. Wtedy posłał inne sługi, więcej niż za pierwszym razem, lecz i z nimi tak samo postąpili. W końcu posłał do nich swego syna, tak sobie myśląc: Uszanują mojego syna.

Lecz rolnicy, zobaczywszy syna, mówili do siebie: „To jest dziedzic; chodźcie, zabijmy go, a posiądziemy jego dziedzictwo”. Chwyciwszy go, wyrzucili z winnicy i zabili. Kiedy więc przybędzie właściciel winnicy, co uczyni z owymi rolnikami?»

Rzekli Mu: «Nędzników marnie wytraci, a winnicę odda w dzierżawę innym rolnikom, takim, którzy mu będą oddawali plon we właściwej porze».

Jezus im rzekł: «Czy nigdy nie czytaliście w Piśmie: „Ten właśnie kamień, który odrzucili budujący, stał się głowicą węgła. Pan to sprawił, i jest cudem w naszych oczach”. Dlatego powiadam wam: królestwo Boże będzie wam zabrane, a dane narodowi, który wyda jego owoce».

Arcykapłani i faryzeusze, słuchając Jego przypowieści, poznali, że o nich mówi. Toteż starali się Go pochwycić, lecz bali się tłumów, ponieważ miały Go za proroka.

Przeczytaj pełną Liturgię Słowa

33 NIEDZIELA ZWYKŁA – 17.11. 2019 r.

  1. Bóg zapłać za ofiary składane dzisiaj z racji III niedzieli miesiąca. Dzisiaj także
    III Światowy Dzień Ubogich. Po Mszy św. wolontariusze zespołu Caritas będą przed kościołem kwestować na rzecz ubogich – również z naszej parafii.
  2. Poniedziałek– wspomnienie bł. Karoliny Kózkowny, dziewicy i męczennicy.
  3. Wtorek – wspomnienie bł. Salomei, zakonnicy
  4. Środa – wspomnienie św. Rafała Kalinowskiego, prezbitera. O godz. 1800 – Nowenna do MB Nieustającej Pomocy. O godz. 1900 – krąg biblijny.
  5. Czwartek – wspomnienie Ofiarowania NMP. O godz. 1700 – adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy.
  6. Piątek – wspomnienie św. Cecylii, dziewicy i męczennicy, patronki śpiewu liturgicznego. Polecamy w  tym dniu modlitwie panów organistów i  scholę.
  7. Przyszła niedziela to Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Jest to ostatnia niedziela roku liturgicznego. Po mszy św. z godz. 1000  spotkanie z 5 i 6 Różą w sali na plebanii.
  8. Przez cały listopad modlimy się za zmarłych polecanych w wypominkach podczas adoracji, która rozpoczyna się o 1730.
  9. Bilety na film „Nieplanowane” są do odebrania w zakrystii. Są jeszcze wolne miejsca na seans 24 XI o godz. 1300.
  10. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.