Liturgia Słowa

Ewangelia (Łk 24, 13-35)

Poznali Chrystusa przy łamaniu chleba

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

W pierwszy dzień tygodnia dwaj uczniowie Jezusa byli w drodze do wsi, zwanej Emaus, oddalonej o sześćdziesiąt stadiów od Jeruzalem. Rozmawiali oni z sobą o tym wszystkim, co się wydarzyło. Gdy tak rozmawiali i rozprawiali z sobą, sam Jezus przybliżył się i szedł z nimi. Lecz oczy ich były jakby przesłonięte, tak że Go nie poznali.

On zaś ich zapytał: «Cóż to za rozmowy prowadzicie z sobą w drodze?» Zatrzymali się smutni. A jeden z nich, imieniem Kleofas, odpowiedział Mu: «Ty jesteś chyba jedynym z przebywających w Jerozolimie, który nie wie, co się tam w tych dniach stało».

Zapytał ich: «Cóż takiego?»

Odpowiedzieli Mu: «To, co się stało z Jezusem Nazarejczykiem, który był prorokiem potężnym w czynie i słowie wobec Boga i całego ludu; jak arcykapłani i nasi przywódcy wydali Go na śmierć i ukrzyżowali. A my spodziewaliśmy się, że On właśnie miał wyzwolić Izraela. Ale po tym wszystkim dziś już trzeci dzień, jak się to stało. Nadto, jeszcze niektóre z naszych kobiet przeraziły nas: były rano u grobu, a nie znalazłszy Jego ciała, wróciły i opowiedziały, że miały widzenie aniołów, którzy zapewniają, iż On żyje. Poszli niektórzy z naszych do grobu i zastali wszystko tak, jak kobiety opowiadały, ale Jego nie widzieli».

Na to On rzekł do nich: «O, nierozumni, jak nieskore są wasze serca do wierzenia we wszystko, co powiedzieli prorocy! Czyż Mesjasz nie miał tego cierpieć, aby wejść do swej chwały?» I zaczynając od Mojżesza, poprzez wszystkich proroków, wykładał im, co we wszystkich Pismach odnosiło się do Niego.

Tak przybliżyli się do wsi, do której zdążali, a On okazywał, jakby miał iść dalej. Lecz przymusili Go, mówiąc: «Zostań z nami, gdyż ma się ku wieczorowi i dzień się już nachylił». Wszedł więc, aby zostać wraz z nimi. Gdy zajął z nimi miejsce u stołu, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dawał im. Wtedy otworzyły się im oczy i poznali Go, lecz On zniknął im z oczu. I mówili między sobą: «Czy serce nie pałało w nas, kiedy rozmawiał z nami w drodze i Pisma nam wyjaśniał?»

W tej samej godzinie zabrali się i wrócili do Jeruzalem. Tam zastali zebranych Jedenastu, a z nimi innych, którzy im oznajmili: «Pan rzeczywiście zmartwychwstał i ukazał się Szymonowi». Oni również opowiadali, co ich spotkało w drodze i jak Go poznali przy łamaniu chleba.

Przeczytaj pełną Liturgię Słowa

24 NIEDZIELA ZWYKŁA – 16.09.2018

1. Bóg zapłać za ofiary składane dziś z racji III niedzieli miesiąca. Ofiary będą przeznaczone na wykonanie 4 konfesjonału.

2. Łączymy się dziś z pielgrzymami zgromadzonymi w Kalwarii Zebrzydowskiej. Niech polska rodzina będzie „Bogiem silna”.

3. Kalendarz liturgiczny:

  • we wtorek czcimy św. Stanisława Kostkę, zakonnika, patrona Polski. Można sobie zabrać broszurkę o św. Stanisławie,
  • w czwartek świętych męczenników Andrzeja Kim Taegon, Pawła Chong Hasang i Towarzyszy,
  • w piątek św. Mateusza apostoła i ewangelisty,
  • w sobotę bł. Bernardyny Marii Jabłońskiej.

4. Zaczynamy zapisy na katechezy przed bierzmowaniem dla kl. III gimnazjum i VIII SP. Zapisy w kancelarii.

5. W środę kolejna katecheza dla dorosłych o 18.00 na mszy św. O 19.00 Krąg biblijny i spotkanie z rodzicami dzieci z kl. III z naszej parafii, które chcą przystąpić w 2019 roku do I Komunii św. w naszym kościele.

6. W czwartek spotkanie Caritas po mszy św. wieczornej.

7. Czytajmy prasę katolicką.