Liturgia Słowa

Ewangelia (Mt 20, 1-16a)

Przypowieść o robotnikach w winnicy

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Jezus opowiedział swoim uczniom następującą przypowieść:

«Królestwo niebieskie podobne jest do gospodarza, który wyszedł wczesnym rankiem, aby nająć robotników do swej winnicy. Umówił się z robotnikami o denara za dzień i posłał ich do winnicy.

Gdy wyszedł około godziny trzeciej, zobaczył innych, stojących na rynku bezczynnie, i rzekł do nich: „Idźcie i wy do mojej winnicy, a co będzie słuszne, dam wam”. Oni poszli. Wyszedłszy ponownie około godziny szóstej i dziewiątej, tak samo uczynił.

Gdy wyszedł około godziny jedenastej, spotkał innych stojących i zapytał ich: „Czemu tu stoicie cały dzień bezczynnie?” Odpowiedzieli mu: „Bo nas nikt nie najął”. Rzekł im: „Idźcie i wy do winnicy”.

A gdy nadszedł wieczór, rzekł właściciel winnicy do swego rządcy: „Zwołaj robotników i wypłać im należność, począwszy od ostatnich aż do pierwszych”. Przyszli najęci około jedenastej godziny i otrzymali po denarze. Gdy więc przyszli pierwsi, myśleli, że więcej dostaną; lecz i oni otrzymali po denarze.

Wziąwszy go, szemrali przeciw gospodarzowi, mówiąc: „Ci ostatni jedną godzinę pracowali, a zrównałeś ich z nami, którzy znosiliśmy ciężar dnia i spiekotę”. Na to odrzekł jednemu z nich: „Przyjacielu, nie czynię ci krzywdy; czyż nie o denara umówiłeś się ze mną? Weź, co twoje, i odejdź. Chcę też i temu ostatniemu dać tak samo jak tobie. Czy mi nie wolno uczynić ze swoim, co chcę? Czy na to złym okiem patrzysz, że ja jestem dobry?” Tak ostatni będą pierwszymi, a pierwsi ostatnimi».

Przeczytaj pełną Liturgię Słowa

23 NIEDZIELA ZWYKŁA – 10.09.2023

  • Dziś odbędzie się beatyfikacja Rodziny Ulmów, którzy oddali swoje życie ratując Żydów w czasie II wojny światowej. Niech nowi błogosławieni wypraszają u Boga potrzebne łaski dla rodzin w naszej Ojczyźnie.
  • W środę wspomnienie św. Jana Chryzostoma. W tym dniu będzie kolejne Nabożeństwo fatimskie w Arce Pana. To 31. rocznica koronacji figury Matki Boskiej Fatimskiej. Msza św. o godz. 18.00. Przewodniczyć jej będzie bp Robert Chrząszcz. W środę o 19.00 zapraszamy na Krąg biblijny.
  • W czwartek święto Podwyższenia Krzyża Świętego. O 18.00 msza św., na którą jest zaproszona nasza parafia. W piątek wspomnienie NMP Bolesnej. W sobotę św. męczenników Korneliusza i Cypriana.
  • Parafia MB Królowej Polski organizuje wyjazd autokarem na pielgrzymkę rodzin do Kalwarii Zebrzydowskiej w najbliższą niedzielę. Wyjazd o 7.00. Powrót około 16.00. Koszt 30 zł. Zapisy w zakrystii Arki Pana.
  • Bardzo dziękujemy za posługę w naszej parafii s. Agnieszce Surmacz. Parafia składa Zgromadzeniu Sióstr Służebniczek Bogurodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej serdeczne podziękowania za 22-letnią twórczą obecność Sióstr w naszej wspólnocie parafialnej. Życzymy wielu łask Bożych i opieki Matki Najświętszej oraz wstawiennictwa bł. Edmunda Bojanowskiego – założyciela Sióstr Służebniczek.  
  • Za tydzień przypada III niedziela miesiąca. Składka będzie przeznaczona na potrzeby gospodarcze parafii.
  • Przyjmujemy zapisy uczniów VIII klas z naszej parafii na przygotowanie do sakramentu bierzmowania. Zapisy w kancelarii. Pierwsze spotkanie: 6.10 o godz. 19.00.
  • Czytajmy prasę katolicką.