Liturgia Słowa

Ewangelia (Mt 20, 1-16a)

Przypowieść o robotnikach w winnicy

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Jezus opowiedział swoim uczniom następującą przypowieść:

«Królestwo niebieskie podobne jest do gospodarza, który wyszedł wczesnym rankiem, aby nająć robotników do swej winnicy. Umówił się z robotnikami o denara za dzień i posłał ich do winnicy.

Gdy wyszedł około godziny trzeciej, zobaczył innych, stojących na rynku bezczynnie, i rzekł do nich: „Idźcie i wy do mojej winnicy, a co będzie słuszne, dam wam”. Oni poszli. Wyszedłszy ponownie około godziny szóstej i dziewiątej, tak samo uczynił.

Gdy wyszedł około godziny jedenastej, spotkał innych stojących i zapytał ich: „Czemu tu stoicie cały dzień bezczynnie?” Odpowiedzieli mu: „Bo nas nikt nie najął”. Rzekł im: „Idźcie i wy do winnicy”.

A gdy nadszedł wieczór, rzekł właściciel winnicy do swego rządcy: „Zwołaj robotników i wypłać im należność, począwszy od ostatnich aż do pierwszych”. Przyszli najęci około jedenastej godziny i otrzymali po denarze. Gdy więc przyszli pierwsi, myśleli, że więcej dostaną; lecz i oni otrzymali po denarze.

Wziąwszy go, szemrali przeciw gospodarzowi, mówiąc: „Ci ostatni jedną godzinę pracowali, a zrównałeś ich z nami, którzy znosiliśmy ciężar dnia i spiekotę”. Na to odrzekł jednemu z nich: „Przyjacielu, nie czynię ci krzywdy; czyż nie o denara umówiłeś się ze mną? Weź, co twoje, i odejdź. Chcę też i temu ostatniemu dać tak samo jak tobie. Czy mi nie wolno uczynić ze swoim, co chcę? Czy na to złym okiem patrzysz, że ja jestem dobry?” Tak ostatni będą pierwszymi, a pierwsi ostatnimi».

Przeczytaj pełną Liturgię Słowa

22 NIEDZIELA ZWYKŁA – 03.09.2023

  • Dziś I niedziela miesiąca. Zamiast kazania będzie adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.
  • W środę msza św. i Nabożeństwo do MB Nieustającej Pomocy. Po mszy św. spotkanie z rodzicami dzieci z kl. III z naszej parafii, które chcą przyjąć I Komunię Św. w naszym kościele w „grupie parafialnej”.
  • W piątek przypada święto Narodzenia NMP. W sobotę wspomnienie św. Jana Chryzostoma, biskupa i doktora Kościoła.
  • Zapraszamy na cichą adorację Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie w tygodniu od godz. 17.00 do 18.00.
  • Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.
  • W ubiegłym tygodniu opuścili naszą wspólnotę parafialną: śp. +Walentyna Wiśniewska, +Krystyna Szumny. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…