Liturgia Słowa

Ewangelia (J 2, 13-25)

Zapowiedź męki i zmartwychwstania

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Zbliżała się pora Paschy żydowskiej i Jezus przybył do Jerozolimy. W świątyni zastał siedzących za stołami bankierów oraz tych, którzy sprzedawali woły, baranki i gołębie. Wówczas, sporządziwszy sobie bicz ze sznurów, powypędzał wszystkich ze świątyni, także baranki i woły, porozrzucał monety bankierów, a stoły powywracał. Do tych zaś, którzy sprzedawali gołębie, rzekł: «Zabierzcie to stąd i z domu mego Ojca nie róbcie targowiska!» Uczniowie Jego przypomnieli sobie, że napisano: «Gorliwość o dom Twój pochłonie Mnie».

W odpowiedzi zaś na to Żydzi rzekli do Niego: «Jakim znakiem wykażesz się wobec nas, skoro takie rzeczy czynisz?» Jezus dał im taką odpowiedź: «Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzy dni wzniosę ją na nowo».

Powiedzieli do Niego Żydzi: «Czterdzieści sześć lat budowano tę świątynię, a Ty ją wzniesiesz w przeciągu trzech dni?»

On zaś mówił o świątyni swego ciała. Gdy zmartwychwstał, przypomnieli sobie uczniowie Jego, że to powiedział, i uwierzyli Pismu i słowu, które wyrzekł Jezus.

Kiedy zaś przebywał w Jerozolimie w czasie Paschy, w dniu świątecznym, wielu uwierzyło w Jego imię, widząc znaki, które czynił. Jezus natomiast nie zawierzał im samego siebie, bo wszystkich znał i nie potrzebował niczyjego świadectwa o człowieku. Sam bowiem wiedział, co jest w człowieku.

Przeczytaj pełną Liturgię Słowa

2 NIEDZIELA ADWENTU – 10.12.2023

  • Dziś przypada dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Witamy w naszej parafii zespół Ad Dei Gloriam z Mińska na Białorusi. Pochodzą z parafii pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Mińsku (salezjanie). ADG jest tercetem męskim, który śpiewa a cappella. Panowie są fachowymi śpiewakami po studiach wokalnych na Akademii Muzycznej w Mińsku. Po mszy św. z godz. 18.00 wykonają dodatkowe pieśni i utwory. Zapraszamy. W piątek przed Świętami odwiedzimy chorych z os. Spółdzielczego. W sobotę chorych z pozostałych osiedli. Zapisy chorych w zakrystii. W piątek spotkanie z bierzmowanymi o 19.00. W sobotę koronka do Matki Bożej po mszy z godz. 8.00. Kancelaria w sobotę będzie nieczynna.
  • W kancelarii są do nabycia świece Caritas w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, opłatki i nasze parafialne kalendarze.
  • Z inicjatywy Rycerzy Kolumba w czasie Adwentu można wziąć udział w akcji Fundacji Małych Stópek -„Paczuszka dla maluszka”. Chętni mogą zabrać papierową bańkę, zakupić wskazane dary dla podopiecznych Małopolskiego Hospicjum Dziecięcego i złożyć je do kosza przed choinką. 
  • Można zapisać się na Mszę św. w intencji małżeństw obchodzących okrągłą rocznicę sakramentu małżeństwa. Msza św. z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich i indywidualnym błogosławieństwem będzie na 31.12.2023 o godz. 13.00. Zapisy w kancelarii. Serdecznie zapraszamy.
  • Po raz XX można przygotować paczkę dla potrzebujących w naszej parafii w ramach akcji „Serce dla serca”. Zapisy ofiarodawców w kancelarii.
  • Zbliża się czas spotkań duszpasterzy z parafianami w ramach ”kolędy”. W tym roku udamy się do parafian, którzy w ubiegłym roku zaprosili księży do swojego domu. Otrzymają oni zawiadomienie o dokładnym terminie wizyty duszpasterskiej. Jeśli ktoś, kto w ubiegłym roku nie przyjął księdza, a chce to uczynić w tym roku – prosimy o zgłoszenie w kancelarii lub w zakrystii. Rozpoczniemy kolędę od os. Górali, następnie os. Urocze, os. Zgody, os. Spółdzielcze, os. Teatralne i zakończymy na os. Krakowiaków. W przyszłym tygodniu będzie dokładny terminarz kolędy. Będzie umieszczony w ogłoszeniach, na tablicy przed kościołem i na stronie parafii w Internecie (www.sercepanajezusa.pl.).
  • Czytajmy prasę katolicką.
  • W tym tygodniu naszą wspólnotę opuścili: śp. +Stanisława Łobaza, +Janina Ciesielska, +Wiesława Biel. Wieczny odpoczynek…