Liturgia Słowa

Ewangelia (Mt 20, 1-16a)

Przypowieść o robotnikach w winnicy

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Jezus opowiedział swoim uczniom następującą przypowieść:

«Królestwo niebieskie podobne jest do gospodarza, który wyszedł wczesnym rankiem, aby nająć robotników do swej winnicy. Umówił się z robotnikami o denara za dzień i posłał ich do winnicy.

Gdy wyszedł około godziny trzeciej, zobaczył innych, stojących na rynku bezczynnie, i rzekł do nich: „Idźcie i wy do mojej winnicy, a co będzie słuszne, dam wam”. Oni poszli. Wyszedłszy ponownie około godziny szóstej i dziewiątej, tak samo uczynił.

Gdy wyszedł około godziny jedenastej, spotkał innych stojących i zapytał ich: „Czemu tu stoicie cały dzień bezczynnie?” Odpowiedzieli mu: „Bo nas nikt nie najął”. Rzekł im: „Idźcie i wy do winnicy”.

A gdy nadszedł wieczór, rzekł właściciel winnicy do swego rządcy: „Zwołaj robotników i wypłać im należność, począwszy od ostatnich aż do pierwszych”. Przyszli najęci około jedenastej godziny i otrzymali po denarze. Gdy więc przyszli pierwsi, myśleli, że więcej dostaną; lecz i oni otrzymali po denarze.

Wziąwszy go, szemrali przeciw gospodarzowi, mówiąc: „Ci ostatni jedną godzinę pracowali, a zrównałeś ich z nami, którzy znosiliśmy ciężar dnia i spiekotę”. Na to odrzekł jednemu z nich: „Przyjacielu, nie czynię ci krzywdy; czyż nie o denara umówiłeś się ze mną? Weź, co twoje, i odejdź. Chcę też i temu ostatniemu dać tak samo jak tobie. Czy mi nie wolno uczynić ze swoim, co chcę? Czy na to złym okiem patrzysz, że ja jestem dobry?” Tak ostatni będą pierwszymi, a pierwsi ostatnimi».

Przeczytaj pełną Liturgię Słowa

14 NIEDZIELA ZWYKŁA – 09.07.2023

  • We wtorek święto św. Benedykta, opata – patrona Europy. W środę czcimy św. Brunona Bonifacego
    z Kwerfurtu. W czwartek wspomnienie św. Pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta. W „Arce Pana” kolejne Nabożeństwo Fatimskie. W sobotę wspominamy św. Bonawenturę. O godz. 8.00 msza św. i spotkanie Apostolstwa Dobrej Śmierci.
  • Za tydzień trzecia niedziela miesiąca. Składka będzie przeznaczona na bieżące prace przy naszym kościele.
  • Zapraszamy na 43. Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę we Wspólnocie IV Nowohuckiej w dniach
    6 – 11 sierpnia. Zapisy do końca lipca w parafii MB Królowej Polski w Bieńczycach w kościele „Arka Pana”.
  • Przypominamy, że przez wakacje nie ma w naszym kościele mszy św. o 13.00 w niedzielę, a tygodniu nie ma mszy św. o godz. 6.30.
  • Czytajmy prasę katolicką.