Liturgia Słowa

Ewangelia (Mt 20, 1-16a)

Przypowieść o robotnikach w winnicy

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Jezus opowiedział swoim uczniom następującą przypowieść:

«Królestwo niebieskie podobne jest do gospodarza, który wyszedł wczesnym rankiem, aby nająć robotników do swej winnicy. Umówił się z robotnikami o denara za dzień i posłał ich do winnicy.

Gdy wyszedł około godziny trzeciej, zobaczył innych, stojących na rynku bezczynnie, i rzekł do nich: „Idźcie i wy do mojej winnicy, a co będzie słuszne, dam wam”. Oni poszli. Wyszedłszy ponownie około godziny szóstej i dziewiątej, tak samo uczynił.

Gdy wyszedł około godziny jedenastej, spotkał innych stojących i zapytał ich: „Czemu tu stoicie cały dzień bezczynnie?” Odpowiedzieli mu: „Bo nas nikt nie najął”. Rzekł im: „Idźcie i wy do winnicy”.

A gdy nadszedł wieczór, rzekł właściciel winnicy do swego rządcy: „Zwołaj robotników i wypłać im należność, począwszy od ostatnich aż do pierwszych”. Przyszli najęci około jedenastej godziny i otrzymali po denarze. Gdy więc przyszli pierwsi, myśleli, że więcej dostaną; lecz i oni otrzymali po denarze.

Wziąwszy go, szemrali przeciw gospodarzowi, mówiąc: „Ci ostatni jedną godzinę pracowali, a zrównałeś ich z nami, którzy znosiliśmy ciężar dnia i spiekotę”. Na to odrzekł jednemu z nich: „Przyjacielu, nie czynię ci krzywdy; czyż nie o denara umówiłeś się ze mną? Weź, co twoje, i odejdź. Chcę też i temu ostatniemu dać tak samo jak tobie. Czy mi nie wolno uczynić ze swoim, co chcę? Czy na to złym okiem patrzysz, że ja jestem dobry?” Tak ostatni będą pierwszymi, a pierwsi ostatnimi».

Przeczytaj pełną Liturgię Słowa

12 NIEDZIELA ZWYKŁA – 25.06.2023

  • Dziś Nabożeństwo czerwcowe o godz. 17.00. W tym tygodniu w środę św. Ireneusza, biskupa i męczennika. W czwartek Uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła. W piątek ostatnie Nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa.
  • Od jutra tj. 26 czerwca zmienia się porządek mszy św. w naszym kościele. W okresie wakacji nie będzie mszy w niedzielę św. o godz. 13.00. W tygodniu msze św. będą o godz. 7.00 i 18.00.W sobotę dodatkowa Msza św. o 8.00. Spowiedź św. przed mszą św.
  • Informujemy , że kancelaria parafialna w środę będzie czynna w godz. 16.00 do 17.00. Tak będzie już na stałe od najbliższej środy tj. 28 czerwca br.
  • Odwiedziny chorych z os. Zgody i Górali wyjątkowo w piątek 30.06. od godz. 9.00Zgłoszenie chorych w zakrystii i kancelarii. Msza św. o Niepokalanym Sercu Matki Najświętszej w sobotę o godz.8.00. Kancelaria w  I sobotę jest nieczynna.
  • Adoracja Pana Jezusa w Najświętszym sakramencie w tygodniu jest od 17.00 do 18.00. Zapraszamy do modlitwy o pokój na świecie i w intencji naszej Ojczyzny.
  • Wszystkim wyjeżdżającym na wakacje życzymy dobrego i bezpiecznego wypoczynku. Niech Bóg wszystkim błogosławi na czas wakacji.
  • Czytajmy prasę katolicką.
  • W ubiegłym tygodniu opuścili nasza wspólnotę: śp. +Krystyna Podbielska, +Teresa Kiełt. wieczny odpoczynek…