Liturgia Słowa

Ewangelia (Mt 20, 1-16a)

Przypowieść o robotnikach w winnicy

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Jezus opowiedział swoim uczniom następującą przypowieść:

«Królestwo niebieskie podobne jest do gospodarza, który wyszedł wczesnym rankiem, aby nająć robotników do swej winnicy. Umówił się z robotnikami o denara za dzień i posłał ich do winnicy.

Gdy wyszedł około godziny trzeciej, zobaczył innych, stojących na rynku bezczynnie, i rzekł do nich: „Idźcie i wy do mojej winnicy, a co będzie słuszne, dam wam”. Oni poszli. Wyszedłszy ponownie około godziny szóstej i dziewiątej, tak samo uczynił.

Gdy wyszedł około godziny jedenastej, spotkał innych stojących i zapytał ich: „Czemu tu stoicie cały dzień bezczynnie?” Odpowiedzieli mu: „Bo nas nikt nie najął”. Rzekł im: „Idźcie i wy do winnicy”.

A gdy nadszedł wieczór, rzekł właściciel winnicy do swego rządcy: „Zwołaj robotników i wypłać im należność, począwszy od ostatnich aż do pierwszych”. Przyszli najęci około jedenastej godziny i otrzymali po denarze. Gdy więc przyszli pierwsi, myśleli, że więcej dostaną; lecz i oni otrzymali po denarze.

Wziąwszy go, szemrali przeciw gospodarzowi, mówiąc: „Ci ostatni jedną godzinę pracowali, a zrównałeś ich z nami, którzy znosiliśmy ciężar dnia i spiekotę”. Na to odrzekł jednemu z nich: „Przyjacielu, nie czynię ci krzywdy; czyż nie o denara umówiłeś się ze mną? Weź, co twoje, i odejdź. Chcę też i temu ostatniemu dać tak samo jak tobie. Czy mi nie wolno uczynić ze swoim, co chcę? Czy na to złym okiem patrzysz, że ja jestem dobry?” Tak ostatni będą pierwszymi, a pierwsi ostatnimi».

Przeczytaj pełną Liturgię Słowa

11 NIEDZIELA ZWYKŁA – 18.06.2023

  • Bóg zapłać parafianom za uczestnictwo w naszym Odpuście parafialnym. Jeszcze raz serdeczne podziękowania wszystkim za aktywny udział i przygotowanie do tego wydarzenia.
  • Dziś przypada III niedziela miesiąca. Serdeczne Bóg zapłać za modlitwę, ofiary duchowe i materialne w intencji naszej parafii. Pragniemy w najbliższym czasie wymienić okno w kościele. Na ten cel zostaną przeznaczone ofiary z dzisiejszej składki.
  • W tym tygodniu w środę św. Alojzego Gonzagi.  W sobotę Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela.
  • W piątek zakończenie roku szkolnego. Dziękując Bogu za dar czasu i przeżyty rok szkolny modlimy się także w intencji dzieci i młodzieży o szczęśliwy i dobry wypoczynek wakacyjny. Wszystkim życzymy wielu łask Bożych i udanych urlopów wakacyjnych. Nie zapominajmy o Panu Bogu, o modlitwie, Mszy św. i chrześcijańskim życiu.
  • Fundacja Zmieniamy Niemożliwe dziękuje za ofiary złożone w ubiegła niedzielę. Zebrano 2264,00 zł. Bóg zapłać wszystkim dobroczyńcom.
  • W ubiegłym tygodniu opuścił naszą wspólnotę śp. +Andrzej Sikora. Wieczny odpoczynek…
  • Czytajmy prasę katolicką.