Liturgia Słowa

Ewangelia (J 19, 25-34)

Oto syn Twój. Oto Matka twoja

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena.

Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: «Niewiasto, oto syn Twój». Następnie rzekł do ucznia: «Oto Matka twoja».

I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.

Potem Jezus, świadom, że już wszystko się dokonało, aby się wypełniło Pismo, rzekł: «Pragnę». Stało tam naczynie pełne octu. Nałożono więc na hizop gąbkę nasączoną octem i do ust Mu podano. A gdy Jezus skosztował octu, rzekł: «Dokonało się!»

I skłoniwszy głowę, oddał ducha.

Ponieważ był to dzień Przygotowania, aby zatem ciała nie pozostawały na krzyżu w szabat – ów bowiem dzień szabatu był wielkim świętem – Żydzi prosili Piłata, żeby ukrzyżowanym połamano golenie i usunięto ich ciała.

Przyszli więc żołnierze i połamali golenie tak pierwszemu, jak i drugiemu, którzy z Jezusem byli ukrzyżowani. Lecz gdy podeszli do Jezusa i zobaczyli, że już umarł, nie łamali Mu goleni, tylko jeden z żołnierzy włócznią przebił Mu bok, a natychmiast wypłynęła krew i woda.

Przeczytaj pełną Liturgię Słowa

1 NIEDZIELA ADWENTU – 03.12.2023

 • Dziś rozpoczynamy Adwent, który jest początkiem nowego roku liturgicznego. Po mszy św. z godz. 19.30 Uwielbienie. Prowadzi wspólnota Nowe Serce. Zapraszamy w tygodniu na Roraty o godz. 6.15. Po Roratach następna Msza św. będzie o 7.15.
 • Wspólnota Nowe serce zaprasza na Msze św. we wtorek na godz. 18.00, po której odbędzie się spotkanie dla osób zainteresowanych wstąpieniem do tej wspólnoty.
 • W środę czcimy św. Mikołaja, biskupa. Spotkanie przed I komunią św. rodziców dzieci z grupy parafialnej o 19.00.
 • W czwartek św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła. W piątek Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Msze św. będą o: 6.15, 8.30, 10.00, 18.00 i 19.30. W tym dniu kancelaria jest nieczynna.
 • W przyszłą niedzielę będziemy gościć w naszej parafii zespół Ad Dei Gloriam z Mińska na Białorusi. Pochodzą z parafii pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Mińsku (salezjanie). ADG jest tercetem męskim, który śpiewa a cappella. Panowie są fachowymi śpiewakami po studiach wokalnych na Akademii Muzycznej w Mińsku. Po mszy św. z godz. 18.00 wykonają dodatkowe pieśni i utwory. Zapraszamy.
 • W kancelarii są do nabycia świece Caritas w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom i opłatki.
 • Z inicjatywy Rycerzy Kolumba w czasie całego adwentu będzie można wziąć udział w akcji Fundacji Małych Stópek – „Paczuszka dla maluszka”. Aby wziąć udział należy zabrać papierową bańkę, zakupić wskazane dary dla podopiecznych Małopolskiego Hospicjum Dziecięcego i złożyć je do kosza przed choinką. 
 • Można zapisać się na Mszę św. dla małżeństw, które w tym roku przeżywają okrągłą rocznicę sakramentu małżeństwa. Msza św. w intencji małżeństw obchodzących okrągły jubileusz małżeński i odnowienie przyrzeczeń małżeńskich będzie w dniu 31.12.2023 r. o godz. 13.00. Zapisy w kancelarii i zakrystii. Serdecznie zapraszamy.
 • Kolejny raz można przygotować paczkę dla potrzebujących w naszej parafii w ramach akcji „Serce dla serca”. Zapisy ofiarodawców w kancelarii.
 • Czytajmy prasę katolicką.
 • W tym tygodniu naszą wspólnotę opuściła: śp. +Zofia Papateodoru. Wieczny odpoczynek…