Liturgia Słowa

Ewangelia (Mk 6, 14-29)

Śmierć Jana Chrzciciela

Słowa Ewangelii według Świętego Marka

Król Herod posłyszał o Jezusie, gdyż Jego imię nabrało rozgłosu, i mówił: «Jan Chrzciciel powstał z martwych i dlatego moce cudotwórcze działają w nim». Inni zaś mówili: «To jest Eliasz»; jeszcze inni utrzymywali, że to prorok, jak jeden z dawnych proroków. Herod, słysząc to, mawiał: «To Jan, którego ściąć kazałem, zmartwychwstał».

Ten bowiem Herod kazał pochwycić Jana i związanego trzymał w więzieniu z powodu Herodiady, żony brata swego, Filipa, którą wziął za żonę. Jan bowiem napominał Heroda: «Nie wolno ci mieć żony twego brata». A Herodiada zawzięła się na niego i chciała go zgładzić, lecz nie mogła. Herod bowiem czuł lęk przed Janem, widząc, że jest mężem prawym i świętym, i brał go w obronę. Ilekroć go posłyszał, odczuwał duży niepokój, a jednak chętnie go słuchał.

Otóż chwila sposobna nadeszła, kiedy Herod w dzień swoich urodzin wyprawił ucztę swym dostojnikom, dowódcom wojskowym i osobistościom w Galilei. Gdy córka tej Herodiady weszła i tańczyła, spodobała się Herodowi i współbiesiadnikom. Król rzekł do dziewczyny: «Proś mnie, o co chcesz, a dam ci». Nawet jej przysiągł: «Dam ci, o co tylko poprosisz, nawet połowę mojego królestwa». Ona wyszła i zapytała swą matkę: «O co mam prosić?» Ta odpowiedziała: «O głowę Jana Chrzciciela». Natychmiast podeszła z pośpiechem do króla i poprosiła: «Chcę, żebyś mi zaraz dał na misie głowę Jana Chrzciciela». A król bardzo się zasmucił, ale przez wzgląd na przysięgę i na biesiadników nie chciał jej odmówić. Zaraz też król posłał kata i polecił przynieść głowę Jana. Ten poszedł, ściął go w więzieniu i przyniósł głowę jego na misie; dał ją dziewczynie, a dziewczyna dała swej matce.

Uczniowie Jana, dowiedziawszy się o tym, przyszli, zabrali jego ciało i złożyli je w grobie.

Przeczytaj pełną Liturgię Słowa

Intencje Mszy Św. w tygodniu 30.06.2019 – 06.07.2019

NIEDZIELA 30.06.2019

7.00 – + Henryk Moląg i syn Jerzy

8.30 – + Piotr Bakalarz

10.00 – + Bronisław Wełna

11.30 – + Antoni Sitko

18.00 – Za parafian

19.30 – + Tadeusz Iżycki 10 r. śm. oraz +Wacława Iżycka 2 r. śm i +Alfreda Anna Siedlarz 1 r. śm.

PONIEDZIAŁEK 01.07.2019

7.00 – + Joanna Ścibor /gr./

18.00 – + Marian, Jan Sowiźrał oraz + Marian Klich

WTOREK 02.07.2019

7.00 – + Stanisława Wróbel

18.00 – + Joanna Ścibor /gr./

ŚRODA 03.07.2019

7.00 – + Joanna Ścibor /gr./

18.00 – Nowenna

CZWARTEK 04.07.2019

7.00 – + Joanna Ścibor /gr./

18.00 – + Maria Reszka 7 r. śm.

PIĄTEK 05.07.2019

7.00 – + Joanna Ścibor /gr./

18.00 – Wynagradzająca NSPJ i bł. Boże dla Straży Honorowej

SOBOTA 06.07.2019

7.00 – + Joanna Ścibor /gr./

8.00 – Wynagradzająca NSMB i bł. Boże dla Róż Różańcowych

18.00 – + Stanisława Wróbel