Liturgia Słowa

Ewangelia (Łk 24, 13-35)

Poznali Chrystusa przy łamaniu chleba

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

W pierwszy dzień tygodnia dwaj uczniowie Jezusa byli w drodze do wsi, zwanej Emaus, oddalonej o sześćdziesiąt stadiów od Jeruzalem. Rozmawiali oni z sobą o tym wszystkim, co się wydarzyło. Gdy tak rozmawiali i rozprawiali z sobą, sam Jezus przybliżył się i szedł z nimi. Lecz oczy ich były jakby przesłonięte, tak że Go nie poznali.

On zaś ich zapytał: «Cóż to za rozmowy prowadzicie z sobą w drodze?» Zatrzymali się smutni. A jeden z nich, imieniem Kleofas, odpowiedział Mu: «Ty jesteś chyba jedynym z przebywających w Jerozolimie, który nie wie, co się tam w tych dniach stało».

Zapytał ich: «Cóż takiego?»

Odpowiedzieli Mu: «To, co się stało z Jezusem Nazarejczykiem, który był prorokiem potężnym w czynie i słowie wobec Boga i całego ludu; jak arcykapłani i nasi przywódcy wydali Go na śmierć i ukrzyżowali. A my spodziewaliśmy się, że On właśnie miał wyzwolić Izraela. Ale po tym wszystkim dziś już trzeci dzień, jak się to stało. Nadto, jeszcze niektóre z naszych kobiet przeraziły nas: były rano u grobu, a nie znalazłszy Jego ciała, wróciły i opowiedziały, że miały widzenie aniołów, którzy zapewniają, iż On żyje. Poszli niektórzy z naszych do grobu i zastali wszystko tak, jak kobiety opowiadały, ale Jego nie widzieli».

Na to On rzekł do nich: «O, nierozumni, jak nieskore są wasze serca do wierzenia we wszystko, co powiedzieli prorocy! Czyż Mesjasz nie miał tego cierpieć, aby wejść do swej chwały?» I zaczynając od Mojżesza, poprzez wszystkich proroków, wykładał im, co we wszystkich Pismach odnosiło się do Niego.

Tak przybliżyli się do wsi, do której zdążali, a On okazywał, jakby miał iść dalej. Lecz przymusili Go, mówiąc: «Zostań z nami, gdyż ma się ku wieczorowi i dzień się już nachylił». Wszedł więc, aby zostać wraz z nimi. Gdy zajął z nimi miejsce u stołu, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dawał im. Wtedy otworzyły się im oczy i poznali Go, lecz On zniknął im z oczu. I mówili między sobą: «Czy serce nie pałało w nas, kiedy rozmawiał z nami w drodze i Pisma nam wyjaśniał?»

W tej samej godzinie zabrali się i wrócili do Jeruzalem. Tam zastali zebranych Jedenastu, a z nimi innych, którzy im oznajmili: «Pan rzeczywiście zmartwychwstał i ukazał się Szymonowi». Oni również opowiadali, co ich spotkało w drodze i jak Go poznali przy łamaniu chleba.

Przeczytaj pełną Liturgię Słowa

Intencje Mszy św. w tygodniu 29.03.2020 – 04.04.2020

NIEDZIELA 29.03.2020
7.00 – + Zenon Szydło – 18 r. śm.
8.30 – + Stanisław i Stanisława Jamka, Bogdan Białowąs
10.00 – + Stanisława Fuss – 5 r. śm.
11.30 – + Jan i Władysława Szulc
13.00 – + Zdzisław Malarczyk /gr./
18.00 – + Katarzyna i Władysław Kowalscy i zm. z rdz.
19.30 – ZA PARAFIAN

PONIEDZIAŁEK 30.3.2020
7.00 – + Józef Baś
8.30 – dziękczynna w 55 r. ur. Krzysztofa Kozaka z prośbą o bł. Boże, zdrowie i potrzebne łaski
10.00 – + Irena Obrzut – 1 r. śm., m. Stanisław
16.30 – + Bronisław Bernacki
18.00 – + Zdzisław Malarczyk /gr./

WTOREK 31.03.2020
7.00 – + Kazimiera, Jan Malinowscy
7.00 – + Dariusz Obarzanek, Mieczysław Obarzanek – 10 r. śm.
8.30 – + Balbina, Józef Zapolscy – z ok. imienin, Jan Zapolski i zm. z rdz.
10.00 – + Edward Wielebski
16.30 – + Bronisław i Stanisława Bernaccy, s. Andrzej
18.00 – + Krystyna Banach

ŚRODA 01.04.2020
7.00 – + Julian Musiał
8.30 – + Jan Skotnicki
10.00 – + z rdz. Pirogów
16.30 – + Marianna Duś
18.00 – NOWENNA
19.30 – + Ryszard Samel – 13 r. śm.

CZWARTEK 02.04.2020
630 – + Józef Babicz
700 – + Bogdan Głuszek – 25 r. śm.
1800 – + Elżbieta Kowalska – 39 r. śm.

PIĄTEK 03.04.2020
6.30 – + Kazimierz Kaczor
7.00 – + Franciszka, Kazimierz Basiowie
16.30 – + Zdzisława Gil
18.00 – wynagradzająca NSPJ i o bł. Boże dla Straży Honorowej

SOBOTA 04.04.2020
6.30 – + Anna Czechowska
7.00 – + Marian Gaca
8.00 – wynagradzająca NSMB i o bł. Boże dla Róż Różańcowych
18.00 – + Stanisława Kruczek