Liturgia Słowa

Ewangelia (Mk 5, 21-43)

Wskrzeszenie córki Jaira i uzdrowienie kobiety

Słowa Ewangelii według Świętego Marka

Gdy Jezus przeprawił się z powrotem łodzią na drugi brzeg jeziora Genezaret, zebrał się wielki tłum wokół Niego, a On był jeszcze nad jeziorem. Wtedy przyszedł jeden z przełożonych synagogi, imieniem Jair. Gdy Go ujrzał, upadł Mu do nóg i prosił usilnie: «Moja córeczka dogorywa, przyjdź i połóż na nią ręce, aby ocalała i żyła». Poszedł więc z nim, a wielki tłum szedł za Nim i zewsząd na Niego napierał.

A pewna kobieta od dwunastu lat cierpiała na upływ krwi. Wiele wycierpiała od różnych lekarzy i całe swe mienie wydała, a nic jej nie pomogło, lecz miała się jeszcze gorzej. Posłyszała o Jezusie, więc weszła z tyłu między tłum i dotknęła się Jego płaszcza. Mówiła bowiem: «Żebym choć dotknęła Jego płaszcza, a będę zdrowa». Zaraz też ustał jej krwotok i poczuła w swym ciele, że jest uleczona z dolegliwości.

A Jezus natychmiast uświadomił sobie, że moc wyszła od Niego. Obrócił się w tłumie i zapytał: «Kto dotknął mojego płaszcza?» Odpowiedzieli Mu uczniowie: «Widzisz, że tłum zewsząd Cię ściska, a pytasz: Kto Mnie dotknął». On jednak rozglądał się, by ujrzeć tę, która to uczyniła.

Wtedy kobieta podeszła zalękniona i drżąca, gdyż wiedziała, co się z nią stało, padła przed Nim i wyznała Mu całą prawdę. On zaś rzekł do niej: «Córko, twoja wiara cię ocaliła, idź w pokoju i bądź wolna od swej dolegliwości».

Gdy On jeszcze mówił, przyszli ludzie od przełożonego synagogi i donieśli: «Twoja córka umarła, czemu jeszcze trudzisz Nauczyciela?» Lecz Jezus, słysząc, co mówiono, rzekł do przełożonego synagogi: «Nie bój się, wierz tylko!» I nie pozwolił nikomu iść z sobą z wyjątkiem Piotra, Jakuba i Jana, brata Jakubowego.

Tak przyszli do domu przełożonego synagogi. Widząc zamieszanie, płaczących i głośno zawodzących, wszedł i rzekł do nich: «Czemu podnosicie wrzawę i płaczecie? Dziecko nie umarło, tylko śpi». I wyśmiewali Go. Lecz On odsunął wszystkich, wziął z sobą tylko ojca i matkę dziecka oraz tych, którzy z Nim byli, i wszedł tam, gdzie dziecko leżało. Ująwszy dziewczynkę za rękę, rzekł do niej: «Talitha kum», to znaczy: «Dziewczynko, mówię ci, wstań!» Dziewczynka natychmiast wstała i chodziła, miała bowiem dwanaście lat. I osłupieli wprost ze zdumienia.

Przykazał im też z naciskiem, żeby nikt o tym się nie dowiedział, i polecił, aby jej dano jeść.

Przeczytaj pełną Liturgię Słowa

Intencje Mszy św. w tygodniu 28.07.2024 – 03.08.2024

NIEDZIELA – 28.07.2024

7.00 – Helena i Władysław, synowie Andrzej i Marek, oraz zmarli z rodziny

8.30 – + Adam Duniec

10.00 – + Leonarda i Krzysztof Bator

11.30 – o błogosławieństwo Boże i dary Ducha Świętego dla księdza Proboszcza Andrzeja

11.30 – + Krzysztof Nowak i jego rodzice

18.00 – + Wanda Sułkowska, Henryk Sułkowski (19 r. śm.)

19.30 – za Parafian

PONIEDZIAŁEK – 29.07.2024

7.00 – + Helena Jaros (3 r. śm.)

18.00 – + Krystyna, Paweł Mazur, Stanisław Szwarc

WTOREK – 30.07.2024

7.00 – + Wanda Hytroś (11 r. śm.), Zbigniew Miernik, zmarli z rodz. Mierników i Kalinów

18.00 – + Stefan Hłybin, Teresa Banaś

ŚRODA – 31.07.2024

7.00 – + Maria Skweres

18.00 – NOWENNA

CZWARTEK – 01.08.2024

7.00 – + Wiesława Janik

18.00 – + Miron Zakrzewski

PIĄTEK 02.08.2024

7.00 – + Stanisława i Stanisław Kajtek

18.00 – wynagradzająca NSPJ – Straż Honorowa

18.00 – + Stanisław Pluciński, Marian Bucki

SOBOTA – 03.08.2024

7.00 – + Henryk Misztal

18.00 – w intencji Panu Bogu wiadomej