Liturgia Słowa

Ewangelia (J 5, 17-30)

Syn Boży ożywia tych, których chce

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Żydzi prześladowali Jezusa, ponieważ uzdrowił w szabat.

Lecz Jezus im odpowiedział: «Ojciec mój działa aż do tej chwili i Ja działam».

Dlatego więc Żydzi tym bardziej usiłowali Go zabić, bo nie tylko nie zachowywał szabatu, ale nadto Boga nazywał swoim Ojcem, czyniąc się równym Bogu.

W odpowiedzi na to Jezus im mówił: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Syn nie może niczego czynić sam z siebie, jeśli nie widzi Ojca czyniącego. Albowiem to samo, co On czyni, podobnie i Syn czyni. Ojciec bowiem miłuje Syna i ukazuje Mu to wszystko, co sam czyni, i jeszcze większe dzieła ukaże Mu, abyście się dziwili.

Albowiem jak Ojciec wskrzesza umarłych i ożywia, tak również i Syn ożywia tych, których chce. Ojciec bowiem nie sądzi nikogo, lecz cały sąd przekazał Synowi, aby wszyscy oddawali cześć Synowi, tak jak oddają cześć Ojcu. Kto nie oddaje czci Synowi, nie oddaje czci Ojcu, który Go posłał. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto słucha słowa mego i wierzy w Tego, który Mnie posłał, ma życie wieczne i nie idzie pod sąd, lecz ze śmierci przeszedł do życia.

Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, że nadchodzi godzina, nawet już jest, kiedy to umarli usłyszą głos Syna Bożego, i ci, którzy usłyszą, żyć będą. Jak Ojciec ma życie w sobie samym, tak również dał to Synowi: mieć życie w sobie. Dał Mu władzę wykonywania sądu, ponieważ jest Synem Człowieczym.

Nie dziwcie się temu! Nadchodzi bowiem godzina, kiedy wszyscy, co są w grobach, usłyszą głos Jego: i ci, którzy pełnili dobre czyny, pójdą na zmartwychwstanie do życia; ci, którzy pełnili złe czyny – na zmartwychwstanie do potępienia.

Ja sam z siebie nic czynić nie mogę. Sądzę tak, jak słyszę, a sąd mój jest sprawiedliwy; szukam bowiem nie własnej woli, lecz woli Tego, który Mnie posłał».

Przeczytaj pełną Liturgię Słowa

Intencje Mszy św. w tygodniu 09.04.2023 – 15.04.2023

NIEDZIELA WIELKANOCNA 9.4.2023
7:00 – + Alina, Edward Żur
8:30 – + Edward Birówka /gr./
10:00 – + Stanisława Wajdzik – 9 r. śm., Stanisław mąż
11:30 – + Lucjan Pędziwiatr – 9 r. śm.
13:00 – ZA PARAFIAN /CHRZTY/
18:00 – + Dariusz, Mieczysław Obarzanek
19:30 – + Wanda Zimnoch – 6 r. śm., Zofia i Tadeusz Zimnoch

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY 10.4.2023
7:00 – + Antonina Plewa – 27 r. śm., m. Andrzej, w 79 r. śm. pomordowanych na Wschodzie:
Stefan Chudy, z rdz. Podlipnych: Barbara, Michalina, Piotr, Paweł. Aniela, Magdalena
8:30 – + Edward Birówka /gr./
10:00 – + Józefa i Jan Zawartka, Maria i Leon Ćwikła
11:30 – + Anna, Józef, ks. Franciszek Zajda
13:00 – + Edmund, Irena Niedzielscy
18:00 – + Bogusław Mielewski – 8 r. śm.
19:30 – dziękczynna w 85 r. ur. Kazimiery z prośbą o bł. Boże i zdrowie

WTOREK 11.4.2023
6:30 – + Kazimierz Pabian – 1 r. śm.
7:00 – + Roman Gasiński – 12 r. śm.
18:00 – + Edward Birówka /gr./

ŚRODA 12.4.2023
6:30 – + Janusz Pasula – 11 r. śm.
7:00 – + Edward Birówka /gr./
18:00 – NOWENNA

CZWARTEK 13.4.2023
6:30 – + Alicja Czopek
7:00 – + Władysław Machaj
18:00 – + Edward Birówka /gr./

PIĄTEK 14.4.2023
6:30 – + Joanna Łopatka – r. śm.
7:00 – + Edward Birówka /gr./
18:00 – + Genowefa Babicz

SOBOTA 15.4.2023
6:30 – + Krystyna i Stefan Deska i zm. z rdz., Marlena i Letycja Fidacini
7:00 – + Władysław, Maria, Tadeusz, Lucyna, Grzegorz, Maciej Konik
8:00 – 18 urodziny Patrycji i w intencji Mateusza
18:00 – + Edward Birówka /gr./