Liturgia Słowa

Ewangelia (Mk 7, 31-37)

Uzdrowienie głuchoniemego

Słowa Ewangelii według Świętego Marka

Jezus opuścił okolice Tyru i przez Sydon przyszedł nad Jezioro Galilejskie, przemierzając posiadłości Dekapolu.

Przyprowadzili Mu głuchoniemego i prosili Go, żeby położył na niego rękę. On wziął go na bok, z dala od tłumu, włożył palce w jego uszy i śliną dotknął mu języka; a spojrzawszy w niebo, westchnął i rzekł do niego: «Effatha», to znaczy: Otwórz się. Zaraz otworzyły się jego uszy, więzy języka się rozwiązały i mógł prawidłowo mówić.

Jezus przykazał im, żeby nikomu nie mówili. Lecz im bardziej przykazywał, tym gorliwiej to rozgłaszali. I przepełnieni zdumieniem mówili: «Dobrze wszystko uczynił. Nawet głuchym słuch przywraca i niemym mowę».

Przeczytaj pełną Liturgię Słowa

Posłany specjalnie dla Ciebie!

„Poślę wam Kogoś,
do kogo będziecie mogli wołać,
Kto pójdzie obok was
i będzie wam pomagał
w waszych bezsilnościach”

(por. J 14,16-18)

Kościół krakowski każdego roku  przepięknie przeżywa sobotnią noc – czas oczekiwania przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Mnóstwo z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, a świętowanie Zesłania Ducha Świętego często ogranicza się do niedzielnej mszy świętej (uroczystość  przypada właśnie na niedzielę). Natomiast warto wiedzieć, że w sobotnią noc dzieją się cuda – Duch Święty przychodzi z mocą i napełnia serca.

Dlaczego tak mało wiemy o Duchu Świętym? Przede wszystkim trudno nam sobie wyobrazić trzecią Osobą Trójcy Świętej. Trzeba jednak pamietać, że jest On „jak wiatr, który wieje kędy chce…” (J 3,8). Samego wiatru nie widać. Jedyne co możemy zobaczyć, to skutki jego działania. Tak samo jest z Duchem Świętym. Trudno Go „zobaczyć”, ale Jego działanie może być obecne i bardzo realne w naszym życiu. Wystarczy, że będziemy otwarci.

Uroczystość Pięćdziesiątnicy jest tak ważna jak Wielkanoc! Z bardzo wielu powodów.  Gdyby Jezus nie przysłał nam Ducha Świętego, Jego zmartwychwstanie pozostałoby osobistą sprawą Jezusa. To Duch nas umacnia, przemienia, prowadzi do pełnej prawdy. Jak pisze arcybiskup  Grzegorz Ryś,  Duch Święty „przełamuje wszystkie bariery i otwiera nas na to, co mówi do nas Jezus Chrystus” (polecamy rozmowę Piotra Żyłki z arcybiskupem Rysiem „Doświadczyć działania Ducha Świętego”).

Kiedy przychodzi Duch Święty? Przede wszystkim potrzebujemy modlitwy (jak Apostołowie w wieczerniku, którzy „trwali jednomyślnie na modlitwie”  Dz 1,14). I uwierzcie, poza otwartym, wołającym sercem nic nie jest potrzebne! 

Duch Święty jest posłany specjalnie dla Ciebie! Jeśli znajdzie w Tobie przestrzeń modlitwy, to przyjdzie. I będzie przemieniać Twoje życie. Przyniesie Odwagę,  Przebaczenie, Ożywienie, Pocieszenie, Miłość… Wszystko, czego aktualnie w życiu potrzebujesz.

Zachęcamy do udziału w sobotnich czuwaniach, uwielbieniach, konferencjach i świadectwa. Dzieją się one w różnych kościołach Krakowa. Oto wybrane wydarzenia:

 

Źródła: