Liturgia Słowa

W kościołach, które obchodzą uroczystość „Emaus”, można odczytać Ewangelię Łk 24, 13-35 ze środy w oktawie Wielkanocy

Ewangelia (Mt 28, 8-15)

Chrystus zmartwychwstały ukazuje się niewiastom

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Gdy anioł przemówił do niewiast, one pośpiesznie oddaliły się od grobu, z bojaźnią i wielką radością, i pobiegły oznajmić to Jego uczniom.

A oto Jezus stanął przed nimi, mówiąc: «Witajcie!» One podeszły do Niego, objęły Go za nogi i oddały Mu pokłon. A Jezus rzekł do nich: «Nie bójcie się! Idźcie i oznajmijcie moim braciom: niech udadzą się do Galilei, tam Mnie zobaczą».

Gdy one były w drodze, niektórzy ze straży przyszli do miasta i powiadomili arcykapłanów o wszystkim, co zaszło. Ci zebrali się ze starszymi, a po naradzie dali żołnierzom sporo pieniędzy i rzekli: «Rozpowiadajcie tak: Jego uczniowie przyszli w nocy i wykradli Go, gdy spaliśmy. A gdyby to doszło do uszu namiestnika, my z nim pomówimy i wybawimy was z kłopotu».

Ci więc wzięli pieniądze i uczynili, jak ich pouczono. I tak rozniosła się ta pogłoska między Żydami, i trwa aż do dnia dzisiejszego.

Przeczytaj pełną Liturgię Słowa

Posłany specjalnie dla Ciebie!

„Poślę wam Kogoś,
do kogo będziecie mogli wołać,
Kto pójdzie obok was
i będzie wam pomagał
w waszych bezsilnościach”

(por. J 14,16-18)

Kościół krakowski każdego roku  przepięknie przeżywa sobotnią noc – czas oczekiwania przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Mnóstwo z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, a świętowanie Zesłania Ducha Świętego często ogranicza się do niedzielnej mszy świętej (uroczystość  przypada właśnie na niedzielę). Natomiast warto wiedzieć, że w sobotnią noc dzieją się cuda – Duch Święty przychodzi z mocą i napełnia serca.

Dlaczego tak mało wiemy o Duchu Świętym? Przede wszystkim trudno nam sobie wyobrazić trzecią Osobą Trójcy Świętej. Trzeba jednak pamietać, że jest On „jak wiatr, który wieje kędy chce…” (J 3,8). Samego wiatru nie widać. Jedyne co możemy zobaczyć, to skutki jego działania. Tak samo jest z Duchem Świętym. Trudno Go „zobaczyć”, ale Jego działanie może być obecne i bardzo realne w naszym życiu. Wystarczy, że będziemy otwarci.

Uroczystość Pięćdziesiątnicy jest tak ważna jak Wielkanoc! Z bardzo wielu powodów.  Gdyby Jezus nie przysłał nam Ducha Świętego, Jego zmartwychwstanie pozostałoby osobistą sprawą Jezusa. To Duch nas umacnia, przemienia, prowadzi do pełnej prawdy. Jak pisze arcybiskup  Grzegorz Ryś,  Duch Święty „przełamuje wszystkie bariery i otwiera nas na to, co mówi do nas Jezus Chrystus” (polecamy rozmowę Piotra Żyłki z arcybiskupem Rysiem „Doświadczyć działania Ducha Świętego”).

Kiedy przychodzi Duch Święty? Przede wszystkim potrzebujemy modlitwy (jak Apostołowie w wieczerniku, którzy „trwali jednomyślnie na modlitwie”  Dz 1,14). I uwierzcie, poza otwartym, wołającym sercem nic nie jest potrzebne! 

Duch Święty jest posłany specjalnie dla Ciebie! Jeśli znajdzie w Tobie przestrzeń modlitwy, to przyjdzie. I będzie przemieniać Twoje życie. Przyniesie Odwagę,  Przebaczenie, Ożywienie, Pocieszenie, Miłość… Wszystko, czego aktualnie w życiu potrzebujesz.

Zachęcamy do udziału w sobotnich czuwaniach, uwielbieniach, konferencjach i świadectwa. Dzieją się one w różnych kościołach Krakowa. Oto wybrane wydarzenia:

 

Źródła: