Liturgia Słowa

Ewangelia (J 5, 17-30)

Syn Boży ożywia tych, których chce

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Żydzi prześladowali Jezusa, ponieważ uzdrowił w szabat.

Lecz Jezus im odpowiedział: «Ojciec mój działa aż do tej chwili i Ja działam».

Dlatego więc Żydzi tym bardziej usiłowali Go zabić, bo nie tylko nie zachowywał szabatu, ale nadto Boga nazywał swoim Ojcem, czyniąc się równym Bogu.

W odpowiedzi na to Jezus im mówił: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Syn nie może niczego czynić sam z siebie, jeśli nie widzi Ojca czyniącego. Albowiem to samo, co On czyni, podobnie i Syn czyni. Ojciec bowiem miłuje Syna i ukazuje Mu to wszystko, co sam czyni, i jeszcze większe dzieła ukaże Mu, abyście się dziwili.

Albowiem jak Ojciec wskrzesza umarłych i ożywia, tak również i Syn ożywia tych, których chce. Ojciec bowiem nie sądzi nikogo, lecz cały sąd przekazał Synowi, aby wszyscy oddawali cześć Synowi, tak jak oddają cześć Ojcu. Kto nie oddaje czci Synowi, nie oddaje czci Ojcu, który Go posłał. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto słucha słowa mego i wierzy w Tego, który Mnie posłał, ma życie wieczne i nie idzie pod sąd, lecz ze śmierci przeszedł do życia.

Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, że nadchodzi godzina, nawet już jest, kiedy to umarli usłyszą głos Syna Bożego, i ci, którzy usłyszą, żyć będą. Jak Ojciec ma życie w sobie samym, tak również dał to Synowi: mieć życie w sobie. Dał Mu władzę wykonywania sądu, ponieważ jest Synem Człowieczym.

Nie dziwcie się temu! Nadchodzi bowiem godzina, kiedy wszyscy, co są w grobach, usłyszą głos Jego: i ci, którzy pełnili dobre czyny, pójdą na zmartwychwstanie do życia; ci, którzy pełnili złe czyny – na zmartwychwstanie do potępienia.

Ja sam z siebie nic czynić nie mogę. Sądzę tak, jak słyszę, a sąd mój jest sprawiedliwy; szukam bowiem nie własnej woli, lecz woli Tego, który Mnie posłał».

Przeczytaj pełną Liturgię Słowa

Bractwo Żywego Różańca

„Różaniec jest modlitwą człowieka za człowieka; jest modlitwą ludzkiej solidarności, modlitwą wspólnoty odkupionych, która odbija w sobie ducha i intencje pierwszej z odkupionych, Maryi, Matki i obrazu Kościoła, jest modlitwą za wszystkich ludzi świata …”

Jan Paweł II

ODROBINĘ HISTORII

Stowarzyszenie Żywego Różańca zostało założone przez Paulinę Jancod w Lyonie w roku 1826. Zaczęła ona organizować grupy złożone z 15 osób, stosownie do liczby tajemnic różańcowych, w których poszczególni członkowie odmawiali codziennie po jednej tajemnicy różańca. W ten sposób grupa, nazywana potocznie Różą Różańcową, każdego dnia odmawiała cały różaniec.  Działania Pauliny Jancod poparło wielu biskupów, a grupy Stowarzyszenia powstawały w całej Europie. Jan Paweł II ogłaszając Rok Różańca i wprowadzając Tajemnice Światła niejako rozszerzył grupy do dwudziestu osób.

RÓŻE RÓŻAŃCOWE W NASZEJ PARAFII

Bractwo Żywego Różańca działa w naszej parafii od 2001 roku. Obecnie, liczy sobie 13 Róż:

  • Różę Matki Boskiej Anielskiej
  • Różę Matki Boskiej Fatimskiej
  • Różę Najświętszego Serca Pana Jezusa
  • Różę Matki Boskiej Ludźmierskiej
  • Różę Św. Maksymiliana Kolbe
  • Różę Niepokalanego Poczęcia
  • Różę Matki Boskiej Nieustającej Pomocy
  • Różę Bł. Jana Benzyma
  • Różę Dzieciątka Jezus
  • Różę Św. Siostry Faustyny
  • Różę Matki Boskiej Pocieszenia
  • Różę Ojca Pio
  • Różę Matki Boskiej Częstochowskiej

Członkowie Bractwa Żywego Różańca troszczą się o sprawy Parafii duchowo i materialnie. Odmawiają modlitwy w ważnych dla Parafii intencjach, służą także pomocą w trakcie ważnych wydarzeń.

Spotkania: W każdą sobotę o godz. 7:30 jedna z grup odmawia różaniec w kościele parafialnym. Spotkania całego Bractwa odbywają się w każdą pierwszą sobotę miesiąca, na Mszy świętej o godz. 8.00, po której następuje zmiana tajemnic różańca.

Opiekun Wspólnoty: Ksiądz proboszcz Stanisław Puzyniak