Liturgia Słowa

Ewangelia (Mt 13, 24-30)

Przypowieść o chwaście wśród zboża

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Jezus opowiedział tłumom tę przypowieść:

«Królestwo niebieskie podobne jest do człowieka, który posiał dobre nasienie na swojej roli. Lecz gdy ludzie spali, przyszedł jego nieprzyjaciel, nasiał chwastu między pszenicę i odszedł.

A gdy zboże wyrosło i wypuściło kłosy, wtedy pojawił się i chwast. Słudzy gospodarza przyszli i zapytali go: „Panie, czy nie posiałeś dobrego nasienia na swej roli? Skąd więc wziął się na niej chwast?” Odpowiedział im: „Nieprzyjazny człowiek to sprawił”. Rzekli mu słudzy: „Chcesz więc, żebyśmy poszli i zebrali go?”

A on im odrzekł: „Nie, byście zbierając chwast, nie wyrwali razem z nim i pszenicy. Pozwólcie obojgu róść aż do żniwa; a w czasie żniwa powiem żeńcom: Zbierzcie najpierw chwast i powiążcie go w snopki na spalenie; pszenicę zaś zwieźcie do mego spichlerza”».

Przeczytaj pełną Liturgię Słowa

Adwent 2019 – pięć rzeczy, które warto wiedzieć

1.Adwent powinien być dla nas wyjątkowym czasem. Ten radosny czas przygotowania na przyjście Pana jest bogaty w symbolikę. Przypomina on ludzkie życia, które powinno być oczekiwaniem na pełne spotkanie z Bogiem. Powtórne przyjście Pana to jedna z zasadniczych prawd naszej wiary, a oczekiwanie na to wydarzenie powinno rodzić radość i pokój w naszych sercach! 

2. Teologicznie okres adwentu wyraża oczekiwanie Kościoła na podwójne przyjście Chrystusa. W pierwszym okresie akcent położony jest na Paruzję, czyli ostateczne przyjście Chrystusa na końcu świata. Ostatni tydzień natomiast bezpośrednio przygotowuje do narodzenia Chrystusa, przez które Bóg wypełnia wszystkie obietnice złożone w historii.

3. Najbardziej charakterystycznym zwyczajem adwentowym w Polsce, są Roraty. Jest to Msza św. sprawowana ku czci Najświętszej Maryi Panny, zwykle wcześnie rano. Wierni, często w ciemnościach, z świecami w rękach, wraz z Maryją czekają na wybawienie, jakie światu przyniosły narodziny Zbawiciela

4. Nazwa „roraty” pochodzi od pierwszego słowa przepięknej łacińskiej pieśni na wejście śpiewanej w okresie Adwentu – „Rorate coeli” (Niebiosa, spuśćcie rosę), które można wysłuchać np. tutaj>>. Warto wziąć udział choć raz w życiu w Roratach sprawowanych o 6.30 rano u Dominkanów w Krakowie – kościół jest pełny młodych ludzi, co daje nadzieję i jest pięknym świadectwem wiary.

5. Zachęcamy do brania udziału w licznych rekolekcjach adwentowych, które są dostępne w Internecie. Najciekawsze są  opisane w artykule Adwentowe rekolekcje w sieci  w serwisie Katolickiej Agencji Informacyjnej>>> 



Źródła:
Adwent rozpoczęty,  https://www.gosc.pl/doc/4352931.Adwent-rozpoczety
Adwentowe rekolekcje w sieci, https://ekai.pl/adwent-2019-rekolekcje-internetowe
Adwent – oczekiwanie na przyjście Zbawiciela, https://ekai.pl/adwent-oczekiwanie-na-przyjscie-zbawiciela-2/