Liturgia Słowa

Ewangelia (J 8, 21-30)

Gdy wywyższycie Syna Człowieczego, poznacie, że Ja Jestem

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Jezus powiedział do faryzeuszów: «Ja odchodzę, a wy będziecie Mnie szukać i w grzechu swoim pomrzecie. Tam, gdzie Ja idę, wy pójść nie możecie».

Mówili więc Żydzi: «Czyżby miał sam siebie zabić, skoro powiada: Tam, gdzie Ja idę, wy pójść nie możecie?»

A On rzekł do nich: «Wy jesteście z niskości, a Ja jestem z wysoka. Wy jesteście z tego świata, Ja nie jestem z tego świata. Powiedziałem wam, że pomrzecie w grzechach swoich. Jeżeli bowiem nie uwierzycie, że Ja Jestem, pomrzecie w grzechach waszych».

Powiedzieli do Niego: «Kimże Ty jesteś?»

Odpowiedział im Jezus: «Przede wszystkim po cóż do was mówię? Wiele mam w waszej sprawie do powiedzenia i do osądzenia. Ale Ten, który Mnie posłał, jest prawdomówny, a Ja mówię wobec świata to, co usłyszałem od Niego». A oni nie pojęli, że im mówił o Ojcu.

Rzekł więc do nich Jezus: «Gdy wywyższycie Syna Człowieczego, wtedy poznacie, że Ja Jestem i że Ja nic sam z siebie nie czynię, ale że mówię to, czego Mnie Ojciec nauczył. A Ten, który Mnie posłał, jest ze Mną; nie pozostawił Mnie samego, bo Ja zawsze czynię to, co się Jemu podoba».

Kiedy to mówił, wielu uwierzyło w Niego.

Przeczytaj pełną Liturgię Słowa

Adwent 2019 – pięć rzeczy, które warto wiedzieć

1.Adwent powinien być dla nas wyjątkowym czasem. Ten radosny czas przygotowania na przyjście Pana jest bogaty w symbolikę. Przypomina on ludzkie życia, które powinno być oczekiwaniem na pełne spotkanie z Bogiem. Powtórne przyjście Pana to jedna z zasadniczych prawd naszej wiary, a oczekiwanie na to wydarzenie powinno rodzić radość i pokój w naszych sercach! 

2. Teologicznie okres adwentu wyraża oczekiwanie Kościoła na podwójne przyjście Chrystusa. W pierwszym okresie akcent położony jest na Paruzję, czyli ostateczne przyjście Chrystusa na końcu świata. Ostatni tydzień natomiast bezpośrednio przygotowuje do narodzenia Chrystusa, przez które Bóg wypełnia wszystkie obietnice złożone w historii.

3. Najbardziej charakterystycznym zwyczajem adwentowym w Polsce, są Roraty. Jest to Msza św. sprawowana ku czci Najświętszej Maryi Panny, zwykle wcześnie rano. Wierni, często w ciemnościach, z świecami w rękach, wraz z Maryją czekają na wybawienie, jakie światu przyniosły narodziny Zbawiciela

4. Nazwa „roraty” pochodzi od pierwszego słowa przepięknej łacińskiej pieśni na wejście śpiewanej w okresie Adwentu – „Rorate coeli” (Niebiosa, spuśćcie rosę), które można wysłuchać np. tutaj>>. Warto wziąć udział choć raz w życiu w Roratach sprawowanych o 6.30 rano u Dominkanów w Krakowie – kościół jest pełny młodych ludzi, co daje nadzieję i jest pięknym świadectwem wiary.

5. Zachęcamy do brania udziału w licznych rekolekcjach adwentowych, które są dostępne w Internecie. Najciekawsze są  opisane w artykule Adwentowe rekolekcje w sieci  w serwisie Katolickiej Agencji Informacyjnej>>> 



Źródła:
Adwent rozpoczęty,  https://www.gosc.pl/doc/4352931.Adwent-rozpoczety
Adwentowe rekolekcje w sieci, https://ekai.pl/adwent-2019-rekolekcje-internetowe
Adwent – oczekiwanie na przyjście Zbawiciela, https://ekai.pl/adwent-oczekiwanie-na-przyjscie-zbawiciela-2/