Liturgia Słowa

Ewangelia (Mt 1, 16. 18-21. 24a)

Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Jakub był ojcem Józefa, męża Maryi, z której narodził się Jezus, zwany Chrystusem.

Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak.

Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego. Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie.

Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: «Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów».

Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański.

Ewangelia (Łk 2, 41-51a)

Ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Rodzice Jezusa chodzili co roku do Jeruzalem na Święto Paschy. Gdy miał lat dwanaście, udali się tam zwyczajem świątecznym. Kiedy wracali po skończonych uroczystościach, został młody Jezus w Jerozolimie, a tego nie zauważyli Jego Rodzice. Przypuszczając, że jest wśród pątników, uszli dzień drogi i szukali Go między krewnymi i znajomymi. Gdy Go nie znaleźli, wrócili do Jeruzalem, szukając Go.

Dopiero po trzech dniach odnaleźli Go w świątyni, gdzie siedział między nauczycielami, przysłuchiwał się im i zadawał pytania. Wszyscy zaś, którzy Go słuchali, byli zdumieni bystrością Jego umysłu i odpowiedziami.

Na ten widok zdziwili się bardzo, a Jego Matka rzekła do Niego: «Synu, czemu nam to uczyniłeś? Oto ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie».

Lecz On im odpowiedział: «Czemu Mnie szukaliście? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca?» Oni jednak nie zrozumieli tego, co im powiedział.

Potem poszedł z nimi i wrócił do Nazaretu; i był im poddany.

Przeczytaj pełną Liturgię Słowa

Posłany specjalnie dla Ciebie!

„Poślę wam Kogoś,
do kogo będziecie mogli wołać,
Kto pójdzie obok was
i będzie wam pomagał
w waszych bezsilnościach”

(por. J 14,16-18)

Kościół krakowski każdego roku  przepięknie przeżywa sobotnią noc – czas oczekiwania przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Mnóstwo z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, a świętowanie Zesłania Ducha Świętego często ogranicza się do niedzielnej mszy świętej (uroczystość  przypada właśnie na niedzielę). Natomiast warto wiedzieć, że w sobotnią noc dzieją się cuda – Duch Święty przychodzi z mocą i napełnia serca.

Dlaczego tak mało wiemy o Duchu Świętym? Przede wszystkim trudno nam sobie wyobrazić trzecią Osobą Trójcy Świętej. Trzeba jednak pamietać, że jest On „jak wiatr, który wieje kędy chce…” (J 3,8). Samego wiatru nie widać. Jedyne co możemy zobaczyć, to skutki jego działania. Tak samo jest z Duchem Świętym. Trudno Go „zobaczyć”, ale Jego działanie może być obecne i bardzo realne w naszym życiu. Wystarczy, że będziemy otwarci.

Uroczystość Pięćdziesiątnicy jest tak ważna jak Wielkanoc! Z bardzo wielu powodów.  Gdyby Jezus nie przysłał nam Ducha Świętego, Jego zmartwychwstanie pozostałoby osobistą sprawą Jezusa. To Duch nas umacnia, przemienia, prowadzi do pełnej prawdy. Jak pisze arcybiskup  Grzegorz Ryś,  Duch Święty „przełamuje wszystkie bariery i otwiera nas na to, co mówi do nas Jezus Chrystus” (polecamy rozmowę Piotra Żyłki z arcybiskupem Rysiem „Doświadczyć działania Ducha Świętego”).

Kiedy przychodzi Duch Święty? Przede wszystkim potrzebujemy modlitwy (jak Apostołowie w wieczerniku, którzy „trwali jednomyślnie na modlitwie”  Dz 1,14). I uwierzcie, poza otwartym, wołającym sercem nic nie jest potrzebne! 

Duch Święty jest posłany specjalnie dla Ciebie! Jeśli znajdzie w Tobie przestrzeń modlitwy, to przyjdzie. I będzie przemieniać Twoje życie. Przyniesie Odwagę,  Przebaczenie, Ożywienie, Pocieszenie, Miłość… Wszystko, czego aktualnie w życiu potrzebujesz.

Zachęcamy do udziału w sobotnich czuwaniach, uwielbieniach, konferencjach i świadectwa. Dzieją się one w różnych kościołach Krakowa. Oto wybrane wydarzenia:

 

Źródła: