Kategoria: Uncategorised Opublikowano: niedziela, 29, grudzień 2013

Sakrament małżeństwa
• Narzeczeni powinni odpowiednio wcześniej zgłosić się do kancelarii parafialnej w celu zarezerwowania terminu zawarcia Sakramentu Małżeństwa.
• Na trzy miesiące przed zawarciem małżeństwa narzeczeni powinni zgłosić się do kancelarii parafialnej celem spisania Protokołu przedślubnego. Narzeczeni przynoszą ze sobą:

• metryka chrztu świętego z adnotacją: "do ślubu kościelnego", (pobrana w parafii chrztu; dokument jest ważny sześć miesięcy)
  • zaświadczenie (3 egzemplarze) stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa pobrane z właściwego Urzędu Stanu Cywilnego miejsca zamieszkania jednego z narzeczonych. (dotyczy ślubu konkordatowego; dokument jest ważny trzy miesiące)
  • świadectwo sakramentu bierzmowania (jeśli nie jest wpisane w metryce chrztu)
  • świadectwo z katechezy z ostatniej klasy
  • świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego. Można go uzupełnić później.
  • dowody osobiste

• Po przedstawieniu powyższych  dokumentów w parafii narzeczonej lub narzeczonego, spisany zostaje protokół kanoniczny i zapowiedzi.
• Należy bezpośrednio po tym zgłoszeniu odbyć spowiedź świętą przygotowującą do sakramentu małżeństwa (na początku spowiedzi należy powiedzieć iż jest to pierwsza spowiedź przedślubna).

• W dniu zawarcia sakramentu małżeństwa, narzeczeni i świadkowie zgłaszają się piętnaście minut przed Mszą św. do zakrystii w celu podpisania aktu ślubu i dokumentów z USC.

• Kurs przedmałżeński jest organizowany:

- w Parafii Arka Pana we wtorki w miesiące parzyste
- w Opactwie Cystersów w Mogile w środy>>
- w Parafii św. Maksymiliana w Mistrzejowicach w poniedziałki>>

Szczegółowe informacje na temat kursów przedmałżenskich w Krakowie można uzyskać na stronie Wydziału Duszpasterstwa Rodzin>>