O parafii

Kategoria: Uncategorised Opublikowano: poniedziałek, 16, grudzień 2013

Pierwsza rzymskokatolicka parafia w Nowej Hucie pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa została erygowana dnia 15 czerwca 1952 roku przez ówczesnego abpa Krakowa Eugeniusza Baziaka (byłego abpa Lwowa) bez zezwolenia władz.

17 marca w parafii bieńczyckiej kilkumetrowy krzyż poświęcił abp E. Baziak. Krzyż ten w uroczystej procesji przeniesiono na os. Teatralne (między DRN, kinem Sfinks i Teatrem Ludowym), gdzie miał powstać pierwszy kościół w Nowej Hucie.
Do budowy kościoła nie dopuszczono. W dniu 27 kwietnia, gdy wynajęci przez władze komunistyczne robotnicy usiłowali usunąć krzyż, mieszkańcy Nowej Huty bronili krzyża. Wybuchły zamieszki, polała się krew. Krzyż pozostał. Nie udało się wybudować kościoła. Powstała szkoła. Mieszkańcy Nowej Huty nie dali za wygraną i w latach 1967–1977 zbudowali pod kierunkiem ks. prob. Józefa Gorzelanego i przy wielkim wsparciu Kardynała Karola Wojtyły kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski. „Arka Pana” powstała w miejscu pierwszej parafii w Nowej Hucie-Bieńczycach.
W dziewięćdziesiątych latach ubiegłego wieku ks. prob. Edward Baniak wraz z parafianami zbudował mały kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa na os. Teatralnym, w miejscu obrony Krzyża. Kościół ten ma umożliwić ludziom starszym i chorym uczestniczenie we Mszy św. Świątynię poświęcił ks. kard. Franciszek Macharski w dniu 22 czerwca 2001.
Warto zauważyć, iż w kościele znajduje się oryginalny szklany krzyż autorstwa dr. arch. Krzysztofa Ingardena – architekta kościoła obok arch. Przemysława Gawora. Krzyż był ustawiony przy ołtarzu na krakowskich Błoniach w czasie pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski 2002 roku. „Ten sześciometrowy krzyż łączy dwa materiały: część wykonana ze stali, surowej i zardzewiałej, nawiązuje do Nowej Huty i stanowi tło dla krzyża ze szklanych tafli, zawieszonego pod kątem, jak ciało ukrzyżowanego Chrystusa, pochylającego się nad zgromadzonymi ludźmi. Szklany krzyż jest reminiscencją pomysłu krucyfiksu z 1999 r. W samym jego środku, na przecięciu ramion umieściłem kryształową kulę, która rozświetla się rubinowym światłem, symbolizującym Serce Jezusa. Ten krzyż ma być znakiem ufności i zawierzenia – dla tych, którzy przyjdą na Błonia, a później przyjeżdżać będą do Nowej Huty. Tak «jednodniowa» architektura staje się czymś trwałym. Zapisana w pamięci, ale i w materialnym śladzie – pozostanie w nowohuckim kościele” – mówi Krzysztof Ingarden. Warto zauważyć również oryginalną Drogę Krzyżową autorstwa Jerzego Skąpskiego oraz obrazy pędzla artystki Marleny Nizio ze szkoły prof. Nowosielskiego.
Ks. kard. Stanisław Dziwisz w 50. rocznicę poświęcenia placu pod budowę kościoła na os. Teatralnym 10 listopada 2007 roku, przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, poświęcił wykonany z brązu – Pomnik Krzyża Nowohuckiego – nawiązującą do pierwszego krzyża z 1957 roku. Autorem pomnika jest prof. Stefan Dousa oraz dr arch. Krzysztof Ingarden.

ks. Stanisław Puzyniak – proboszcz
Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa